Okulumuzun ön bahçesinde, 29 Mayıs 2022 Pazar günü 22’nci “Bilim Şenliği”mizi açık havada planladığımız bir konseptle gerçekleştirdik. Bilimle, sportif ve eğlenceli oyunlarla iç içe keyifli saatler geçirdiğimiz şenliğimize Başkent Üniversitesi Kurucusu, Kurucu Rektörü ve Yönetim Üst Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet HABERAL, Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Ali HABERAL, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Füsun EYİDOĞAN, Kurucu Temsilcimiz ve Genel Müdürümüz Sayın Hilal ERDİNÇ, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Şeref MİRASYEDİOĞLU, Bilim Kurulu Danışmanlarımız Prof. Dr. Sayın Mehmet YILMAZ ve Prof. Dr. Sayın Ali UÇAN ve Mezunlar Derneği Başkanımız Taşkın TAHMAZ’ın katılımlarıyla onurlandık.

Atatürk’ün “Türk milletinin yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale pozitif bilimdir.” anlayışının temel alındığı şenliğimiz, her düzeyde öğrencimizin açılış konuşmaları ile başladı. Proje tabanlı öğrenmeye dayalı poster çalışmaları, eğlenceli bilim etkinlikleri, “Garage Maker” çalışmaları, öğrencilerimizin tasarladığı ders materyalleri, uygulama ve deneyler şenlik boyunca tüm konuklarımıza sunuldu.   Abrakadabra deneyleri ile bilimin günlük yaşantımızın içinde ne çok yer aldığını ve küçük ve basit dokunuşlarla neleri değiştirebileceğimizi öğrendik.  

Uluslararası vizyonuyla geleceği daha güçlü karşılamamızı sağlayan, insanlığa hizmetleriyle haklı gururumuz olan bilim insanı Üniversitemiz Kurucusu Prof. Dr. Sayın Mehmet HABERAL konuşmalarında; geçmişimizi çok iyi öğrenmemizin önemi üzerinde durarak, tarihi iyi bilmemiz gerektiğini vurguladı. Atatürk ve şehitlerimizi her fırsatta anmamızın bir vefa borcu olduğunu hatırlatan Sayın HABERAL, görevimizin her koşulda ülkemizi korumak ve yüceltmek olduğunu, Atatürk’ün “Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir.” sözünü ilke edinerek mazeret üretmeden çalışmayı yaşam felsefesi olarak kabul etmemizin gerekliliğini dile getirdi.

Ayrıca okulumuz bahçesinde kurulan “Bilim Çadır”ında uç boyutlu uzay görselleriyle uzay ve gezegenler hakkında bilgi sahibi olduk. Eğlenerek bilgilerimizi pekiştirdiğimiz bugünde düzenlenen sportif eğlencelerle doyasıya oynadık. Ortaokul step takımımızın gösterisini de zevkle izledik.

Öğretmen, öğrenci ve velilerimizin iş birliğiyle düzenlenen “Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma” amaçlı kermesimiz de şenliğimize renk kattı.  Geçtiğimiz yıllarda pandemi koşulları ve salgın tedbirleri nedeniyle coşkuyla gerçekleştiremediğimiz “Bilim Şenliği”mizde bu yıl yine, yeniliklerle ve yeniden buluşmanın mutluluğunu doyasıya yaşadık.