Biliriz ki doğadaki tüm canlılar uyum içerisinde yaşar. Bu dengenin bozulması insan yaşamına da olumsuz yansır. Özellikle birçok yönden yararlandığımız hayvanların dostluğu çok kıymetlidir. Çünkü evcilleştirme ile birlikte sosyal paylaşıma dönüşen yaklaşım, hayvanlara karşı tutum ve davranışlarımızın da belirleyicisi olmuştur. Şimdilerde yeni yasaya göre hayvanlar, mal ya da eşya olarak değil “can” olarak değerlendirilmektedir.

Okul olarak bizler, evcil ya da sokak hayvanlarına karşı duyarlığımızı her zaman gösteriyoruz. Hayvan beslemenin ya da sokak hayvanlarını korumanın kimliğimize “sorumluluk alma, saygılı ve sevgi dolu davranışlar sergileme, yardımlaşma” gibi katkılarının farkındayız.

04 Ekim 2021 Salı günü, birinci sınıf öğrencileri olarak günün anlamı ile ilgili duygu ve düşüncelerimizi kendi hazırladığımız pankartlarda sergiledik. Can dostlarımızla ilgili düşündüklerimizi resimlerle ve yazı ile ifade ettik. Ortaya çıkan çalışmalarımızı diğer sınıflardaki arkadaşlarımızla paylaştık.

“Hayvanı seversen o da sevildiğini bilir.” anlayışından yola çıkarak diyoruz ki bu sevimli dostlarımıza gereken değeri ve sevgiyi verelim. Ruhsal sağlığımızı onların sevgisiyle zenginleştirelim.