MEB VE TSE İLE YÜRÜTÜLEN İŞ BİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE VERİLEN “OKULUM TEMİZ” BELGESİNİ, TÜRKİYEDE “İLK” OKUL OLARAK ALDIK

Türk Standardları Enstitüsü, pandemi sürecinde yeniden kapılarını açmaya hazırlanan okullara “Okulum Temiz” belgesi vermeye başladı. İlk belge, denetimlerden başarıyla geçen okulumuza 12 Ağustos 2020 tarihinde takdim edildi.

Okulumuzda gerçekleştirilen Belge Törenine, TSE Başkanı Prof. Dr. Sayın Adem Şahin, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Ali Haberal, Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sayın M. Abdülkadir Varoğlu, Başkent Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Sayın Hayri Öztürk, Kurucu Temsilcimiz ve Genel Müdürümüz Sayın Hilal Erdinç, Okul Aile Birliği başkan ve temsilcileri,  basın mensupları ve konuklar katıldılar.

Kurucu Temsilcimiz ve Genel Müdürümüz Hilal Erdinç konuşmalarında,  TSE ile MEB’in ortak projesi olan “Okulum Temiz” uygulamasına başvuran ve belgeyi alan ilk okul olduğumuzu belirterek, tüm çalışmaların öğrencilerin daha hijyenik, güvenli ve sağlıklı koşullarda eğitimlerini sürdürmeleri için yapıldığını söyledi. Erdinç, “Öğrencilerimizin okul kapısından girdikleri andan itibaren nerede, nasıl davranacaklarını, hangi alanlarda ders yapacaklarını, nerede oynayacaklarını, hangi sırada yer alacaklarını, öğretmenlerimizin alacağı önlemleri ve tedbirleri prosedür ve standartlarla, kılavuz rehberliğinde hazırladık.” diye konuştu. Erdinç, bu belgeyi almak kadar, uygulamanın ve sürdürülebilir kılmanın da önemine dikkat çekti.

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Ali Haberal ise TSE’nin hazırladığı uygulamanın hayata geçirilmesinin diğer okullar için de önemli olduğunu vurgulayarak çalışmaların Başkent Üniversitesi’nde de yürütüldüğünü dile getirdi. Haberal,  “Biz de hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Bu model aynı zamanda yükseköğretim için de yol gösterici olacak” dedi.

Törende konuşan TSE Başkanı Adem Şahin, “Okulum Temiz” belgesinin eğitimin tüm tarafları açısından bir güvence anlamı taşıdığını söyledi.

Kovid-19 salgını döneminde öğrencilerin uygun ortamda eğitimlerine devam edebilmelerinin önemli olduğunu belirten Şahin, TSE olarak tedbirlerle ilgili çalışmalara yoğunlaştıklarını, Özel Ayşeabla Okullarında yapılan çalışmanın alınan tedbirleri görmek açısından da önem taşıdığını ifade etti.

TSE ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile yapılan çalışmanın gerekliliklerini yerine getiren kuruluşlara,  kontrollerin ardından belgelendirme yapıldığına işaret eden Şahin, şöyle konuştu:

“Velilerimiz, öğretmenlerimiz, çocuklarımızın evden çıkıp tekrar dönünceye kadarki bütün aşamalarda gerekli tedbirleri yerine getirmişlerse okula böyle bir belge takdim ediyoruz. Dolayısıyla bu belge, eğitimin tüm tarafları açısından bir güvence anlamındadır. Özel Ayşeabla Okullarına böyle bir belgeyi vermekten büyük mutluluk duyduğumuzu ve örnek teşkil edecek bir çalışma olduğunu ifade etmek istiyorum.”

Konuşmaların ardından TSE Başkanı Şahin, Rektörümüz ve Genel Müdürümüze “Okulum Temiz” belgesini takdim etti.

Törenin ardından dersliklerimiz ve öğrencilerimizin kullanacağı alanlar basın mensuplarına gösterilerek, alınan tedbirler ve uygulanacak kurallara ilişkin bilgi verildi.

Türkiye’de  “Okulum Temiz” belgesi alan “ilk” okul olmanın gururunu yaşarken emeği geçen tüm yöneticilerimize, Kalite Ekibimize ve çalışanlarımıza teşekkür ederiz.