ÜYESİ OLDUĞUMUZ ANKARA EĞİTİM PLATFORMU TARAFINDAN DÜZENLENEN “21. YÜZYIL BECERİLERİ VE TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ KONFERANSI” NA KATILDIK.

Millî Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk ve OECD Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın (PISA) Eğitim Direktörü Sayın Andreas Schleicher’in konuşmacı olduğu “21. Yüzyıl Becerileri ve Tasarım Beceri Atölyeleri Konferansı”na katıldık.

Konferansa Genel Müdürümüz Sayın Hilal ERDİNÇ, Okul Müdürlerimiz ve bir grup öğretmenimiz katıldı. “21. Yüzyıl Becerileri ve Tasarım Beceri Atölyeleri Konferansı“nın açılışında bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, tasarım beceri atölyelerinin, eğitim sistemindeki paradigmal değişikliğin en büyük araçlarından biri olduğunu ifade etti. Selçuk, “Tasarım beceri atölyeleri neden önemli? Çünkü sadece belirli sınavlarda, belirli seçenekleri işaretleyen kimliklere dönüştürmek, bir çocuğun bütünsel olarak gelişimini maalesef engelliyor. Ama bizim hayattan, hayatın bizden beklentisi, çocuklarımızın tam çocuk olması. Duygusuyla, düşüncesiyle, eylemiyle çocuğun her yönden gelişmesi. Sadece soru çözmemesi aynı zamanda sorun çözmesi.” değerlendirmesinde bulundu.

Konferansta, PISA Direktörü Sayın Andres Schleicher de bir konuşma yaptı.  Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) Direktörü Andreas Schleicher, “Türkiye’de 2018’de öğrenciler, öğrenme sonuçları alanında gerçekten iyi sonuçlar elde etti. Ayrıca, Türkiye daha fazla çocuğu eğitme alanında da başarılı oldu. Dünyaya daha fazla çocuğun daha iyi eğitilebileceğini gösterdi.” dedi.

Schleicher, eğitim konusunda yaptığı etkileyici ilerlemelerden ötürü Türkiye’ye teşekkür ederek, “Öğretmenleri de tebrik etmek istiyorum, çünkü eğitim gerçekten sınıfta olan şeyle alakalı.” ifadesini kullandı.

Schleicher, öğrencilerin okuma becerilerine ilişkin, “Biz öğrencilerin bilgiyi kitaptan almasıyla ilgilenmiyoruz. Bilgiyi üretebilecek şekilde kullanmalarını istiyoruz. Öğrenciler, bu bilgiyi bir bilim adamı gibi düşünebiliyor mu, soru sorabiliyor mu biz bununla ilgileniyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Millî Eğitim Bakanı Sayın Selçuk’un konuşmasının ardından, tasarım beceri atölyelerinden örneklerin sunulduğu, okulumuz standının da yer aldığı sergi gezildi.