Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında 9, 10 ve 11. sınıfa devam eden Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi öğrencileri olarak katıldığımız “Süper Yaşam Becerileri Eğitim Programının Sertifika Törenini 12 Ekim Salı günü bahçede gerçekleştirdik.

          Sosyal kaygıların azaltılması ve duygusal yılmazlık özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla uygulanan program, sekiz haftalık bir eğitimi kapsamaktaydı. “Sağlıklı Yaşam, Özsaygı, Düşünce-Duygu-Davranış, Stresle Başa Çıkma, İlişkiler ve Sosyal Beceriler, Problem Çözme Basamakları, Umut Veren Gelecek” konularının her hafta uygulamalı olarak işlendiği eğitim, pandemi nedeniyle zoom platformu üzerinden yapılabilmişti. Ders ve şube öğretmenlerimizin de bilgilendirildiği süreçte, öğrenciler arasında yaşanan sorunlarda etkili müdahale yöntemleri ile ilgili psikoeğitim programı da gerçekleştirildi.

          Programa katılan ve törenin sunuculuğunu da üstlenen arkadaşımız Öykü Apaydın; eğitim süreci ile ilgili olarak günlük yaşamda karşılaştığı “stresle başa çıkma, dikkat dağınıklığı, kaygı ve başarısızlığa karşı nasıl bir plan yapacağını bilememek” gibi hemen herkesin yaşadığı sorunları “Süper Yaşam Becerileri” ile aşmayı başardığını, aldığı eğitimin okul yaşamına, iletişim ve sosyal becerilerine büyük katkısı olduğunu dile getirdi. Bu eğitim programını aldığımız için Okulumuza ve öğretmenlerimize teşekkür etti.

          Süper Yaşam Becerileri programına katılarak sertifika almaya hak kazanan iki arkadaşımızın müzik dinletisiyle taçlandırdığı törenimize Ankara Üniversitesi Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi SSL Programının Türkiye Koordinatörü Doç. Dr. Sayın Neslihan GÜNEY KARAMAN ile Uzman Eğitim Psikoloğu ve Program Uygulayıcısı Sayın Meltem TERCAN ÖZYURT da katıldı. SSL Programının Türkiye Koordinatörü Doç. Dr. Sayın Neslihan GÜNEY KARAMAN, programa destek veren Okul Yöneticilerimize teşekkür ederken bu programın Türkiye’de ilk uygulanan okul olduğumuzu dile getirdi. Program Uygulayıcısı Sayın Meltem TERCAN ÖZYURT da keyifle gerçekleştirdiği eğitimlerde edindiğimiz bilgilerin yaşam boyu geçerli olduğunu, öğrendiklerimizi yaşamımızda hep uygulamamız gerektiğini ifade etti. Okul Müdürümüz Sayın Mehmet SAĞLAM, gönüllü olarak bu programa katıldığımız için teşekkür ederken, Kurucu Temsilcimiz ve Genel Müdürümüz Sayın Hilal ERDİNÇ de SSL Programı Türkiye Koordinatörü Doç. Dr. Sayın Neslihan GÜNEY KARAMAN ile Uzman Eğitim Psikoloğu ve Program Uygulayıcısı Sayın Meltem TERCAN ÖZYURT’a teşekkür ederek bu programın  ilkokuldan liseye tüm kademelerde uygulanmasını arzu ettiğini belirtti.

          Törenimiz, “Süper Yaşam Becerileri” programına katılan arkadaşlarımızın sertifikalarını almalarıyla sona erdi.