SONBAHARIN RENKLERİNİ SAPANCA’DA İZLEDİK

Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi 9 ve 10. sınıf öğrencileri olarak 4 Kasım 2023 Cumartesi günü Sapanca Gölü çevresine düzenlenen geziye katıldık. Gezi, Tanıtma ve Turizm Kulübü olarak 46 arkadaşımız ve 4 rehber öğretmenimizle birlikte sonbaharın doğada bıraktığı renkleri görmek, doğadaki değişimi izlemek üzere saat 07.00’de okulumuzun önünden yola çıktık. Ülkemizin en güzel köşelerinden biri olan Sapanca Gölü ve çevresi, havası ve tertemiz doğası ile hepimizi büyüledi.

Sonbaharın doğada bıraktığı renk cümbüşü eşliğinde önce Ormanya’yı gezdik. Buradaki keyifli yürüyüşümüz boyunca Böcek Oteli, Hobbit Evleri, Botanik Yürüyüş Yolu, Orman Kütüphanesi ve Doğal Yaşam Parkı hakkında rehberimizden bilgiler aldık. Burada kurulan düzenekler sayesinde ormandaki sesleri dinleyerek ormanın tadını çıkardık. Doğal Yaşam Parkı’nda bulunan birçok canlıyı yakından görüp yaşam alanları hakkında rehberimizden bilgi aldık.  Maşukiye’de şelalelerle dolu olan yol boyunca yürüyüş yaparak hep birlikte dere kenarında öğle yemeğimizi yedik. Burada rehberimiz bizlere, Maşukiye’nin sadece doğal özelliklerini değil tarihî önemini de anlattı. Maşukiye’nin ardından Kartepe’ye çıkarak Cam Teras’tan Sapanca Gölü ve çevresini izledik. Bu eşsiz manzaranın tadını çıkarıp bol bol fotoğraf çektikten sonra Sapanca Gölü çevresinde yürüyüş yapmak üzere yola çıktık. Göl kenarında yaptığımız keyifli yürüyüşün ardından rehberimizden gölün oluşumu ve turizme katkıları hakkında bilgi aldık. Göl çevresinde yaptığımız keyifli yürüyüş ve fotoğraf çekimi ile unutulmaz anılarımızı ölümsüzleştirdik.

Bu keyifli geziyi düzenleyen ve bizlere rehberlik eden tüm yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve geziye katılan arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.