ORGAN BAĞIŞI BİR HAYAT KURTARMAKTIR

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arası ‘’Organ ve Doku Bağışı Haftası’’ olarak kutlanmaktadır. Biz de okulumuzda 7 Ocak Salı günü, konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak ve farkındalığımızın artması amacıyla organ bağışının önemi konulu bir söyleşi düzenledik.

Söyleşi konuğumuz, Başkent Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Sayın Hatice Akkoç’du. Sayın Akkoç, “Organ nakli nedir? Kimler organ bağışlayabilir? Organ nakli neden hayati önem taşır?” gibi soruları yanıtlayarak organ nakli konusunda bizlere detaylı bilgi verdi. Ayrıca organ ve doku naklinin, tedavisi sadece nakil ile mümkün olacak, organları hasar görmüş hastalara büyük umut ışığı olduğunu belirtti. Günümüzde, birçok organ için naklin mümkün hale geldiğini de ekledi. Organ nakli konusundaki bilincin son yıllarda artmasına rağmen, dünyada ve Türkiye’de organ nakli bekleyen insan sayısının çok fazla olduğu bilgisini de paylaştı. Bağışlanan her organın, yapılan her naklin aslında kurtarılan bir hayatı ifade ettiğini vurguladı.

İlk organ nakli, ülkemizde 3 Kasım 1975 tarihinde Üniversitemiz Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal tarafından Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde,  bir anneden oğula böbrek nakli şeklinde gerçekleştirilmişti. Türkiye’deki ilk organ naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal’ın okulunda, eğitim aldığımızın farkında olmak bize yalnızca gurur vermiyor aynı zamanda omuzlarımıza bir misyon da ekliyor. Bu misyon en az Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal kadar çok çalışıp yeterli donanımlara sahip olmak, Türkiye’de ve dünyada yeniliklere imza atmaktır. Ondan aldığımız bu bayrağı daha ileriye taşıyacak olmanın heyecanı ve gururu bizim en önemli motivasyonumuzdur.

Başkent Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Sayın Hatice Akkoç’a verdiği bilgiler ve paylaşımlarından dolayı teşekkür ederiz.