OKUL DOKTORUMUZ ÖĞRENCİLERİMİZİ CORONA VİRÜSÜ VE KORUNMA YOLLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ

Okul doktorumuz Sayın Gökhan Eminsoy, 04-  05 Mart 2020 tarihlerinde okulumuz konferans salonunda ortaokul ve ilkokul öğrencilerimizle bir araya geldi. Dünyada önemli bir konu olarak gündemde bulunan corona virüsü ve korunma yolları hakkında öğrencileri bilgilendirdi.

Okulumuzun tüm bölümlerinde, hafta içi ve hafta sonu olmak üzere dezenfekte çalışmalarının titizlikle yapıldığını açıklayarak konuşmalarına başlayan doktorumuz, bu konuda kişisel temizliğin önemine dikkat çekti. Corona virüsün üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabildiğini belirterek, pek çok bakımdan mevsimsel grip şeklinde seyrettiğini belirtti. Mevsimsel grip gibi yakın temas, öksürük, aksırık, tokalaşma vb. yollarla yayılım gösterebileceğinin altını çizdi.

Korunma yollarının gripte olduğu gibi kişisel anlamda özen gerektirdiğini belirten Eminsoy, el hijyeninin son derece önemli olduğunu açıkladı. Ellerin su ve sabunla, en az 20 saniye iyice yıkanması gerektiğini, el temizliği yapılmadan ağıza, buruna ya da göze dokunulmamasını vurguladı. Hapşırırken ya da öksürürken tek kullanımlık kağıt mendilin tercih edilmesini, mendil bulunmuyorsa dirsek içlerinden biri kullanılarak damlacıkların havaya yayılmasını engellemek gerektiğini örneklendirerek açıkladı. Bağışıklığı güçlendirecek şekilde beslenmenin, bol sıvı almanın, taze sebze ve meyve tüketmenin yanı sıra kapalı alanlarda mümkün olduğunca bulunmamanın, bulunulan ortamın sık sık havalandırılmasının hastalıktan korunmak için alınacak önlemlerden olduğunu belirtti.

Konu ile ilgili slaytlarla sunumunu zenginleştiren ve öğrencilerin sorularını örnekler vererek açıklığa kavuşturan doktorumuz Sayın Gökhan Eminsoy’a teşekkür ederiz.