Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sayın Turan Temur, 31 Ağustos 2022 Çarşamba günü saat 14.00’da okulumuzdaydı. Öğretmenlerimizle bir araya gelen değerli akademisyen, ”Okuduğunu Anlama Becerilerinin Geliştirilmesi” konusu ile ilgili paylaşımlarda bulundu.

Anlamanın okuma eyleminin temel taşlarından biri olduğunu vurgulayan uzmanımız, okuma sırasında bir dizi bilişsel süreçle birlikte metinden anlam çıkarabileceğimizi örneklerle aktardı. İnteraktif bir çalışma ortamı oluşturarak, örnek metin üzerinden hareketle yeni kelimelerin anlamlarının öğrenilmesine, satırlar arasındaki ipuçlarından yararlanılarak tahminlerde ve çıkarımlarda bulunulmasına dikkat çekti. Bilinçli tahminler yapabilmenin, mevcut bilgileri yeni bilgilere bağlamadaki önemini belirterek metnin ne anlattığı ile ilgili ana düşünceye ulaşmada, bu çalışmaların gerekli olduğunun altını çizdi.  Ayrıca metin yazarı hakkında bilgi birikimine sahip olmanın da bu anlamda yararlı olduğunu belirtti.

Okuduğunu anlamanın olmazsa olmazı olarak düzenli kitap okunması, anlamaya yönelik çalışmaların yaşamla bağlantılı etkinliklerle keyifli kılınacağı, paylaşımın ortak çıkarımı oldu.

İçeriği anlaşılır kılan içten yaklaşımı ve kıymetli paylaşımları için değerli uzmanımıza teşekkür ederiz.