“KÜRESEL İKLİM GREVİ” ETKİNLİĞİNE BİZ DE KATILDIK

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi öncesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 139 ülkede iklim değişikliği konusuna dikkat çekmek ve hükümetleri öncelikli planlamaya davet için “Küresel İklim Grevi” eylemleri düzenlendi. Eylemlerde, 2015’te 195 ülke tarafından imzalanan Paris Antlaşması’ndaki “Küresel sıcaklık artışının bu yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulması” kararına dikkat çekme amaçlandı.

15 Mart ve 24 Mayısta düzenlenen ilk iki eyleme dünya genelinde iki milyondan fazla genç katılmıştı. 16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in başlattığı üçüncü dalga protestoların, bugüne kadar düzenlenen en büyük iklim gösterileri olduğu belirtiliyor.

Bizler de Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları olarak “20-27 Eylül Küresel İklim Grevi” “haftasında, 20 Eylül 2019 Cuma günkü kapanış törenimizde, konu ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla okul bahçemizde bir etkinlik düzenledik. İlkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerimiz “Yıldızları görmek istiyoruz.”, “Geleceğimize sahip çıkıyoruz.”, “Sıfır karbonlu bir gelecek” örneklerine benzer pankartlarla tüm öğrencilerimizin ve törene katılan velilerimizin dikkatini çektiler. Ülke genelinde konu ile ilgili bilimsel planlamaların uygulamaya konulması dileklerini gösterdiler.

Okul olarak diyoruz ki daha sağlıklı bir dünya ve aydınlık gelecek için gerekli duyarlığı gösteren tüm gönüller birleşsin!