Bundan tam yüz iki yıl önce,  Kurtuluş Savaşı sürecinde ulusça birliğimizi yansıtan Milli Marşımız yazıldı. Tarih boyunca bağımsız yaşayan milletimizin onurlu tavrı, birliğimizi bozmaya yönelik saldırılara karşı destan yazdı. İşte bu anlamlı duruşun ifadesi, adını özgürlük mücadelemizden alan İstiklal Marşı’mızdır.

Bayrağımızla birlikte onurumuzun simgesi olan Milli Marşımızın yazarı, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk milletvekilleri arasında yer alan Mehmet Akif Ersoy’dur. Türkiye Büyük Millet Meclisinin 12 Mart 1921’deki oturumunda “Ulusal Marş” olarak kabul edilen İstiklal Marşımız, 1930 yılında, Osman Zeki Üngör’ ün bestesi ile yüreklerimize kazındı.

İstiklal Marşımızın kabulünün yıldönümü nedeniyle, Anaokulu ve İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerimiz günün anlam ve önemini dile getirdiler. Ulusal Marşımızın yazılış öyküsünü ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un süreçteki önemini, radyo yayını ile tüm sınıflarla paylaştılar.  Ulusal Marşımızın dizelerini seslendiren minik öğrencilerimiz, küçücük yüreklerine sığdırdıkları büyük coşkuyu tüm arkadaşlarına ve öğretmenlerine hissettirdiler.

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları olarak hepimiz; başta Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve vatan uğruna canlarını veren tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Yol göstericimiz Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesinden ayrılmadan, tüm milli değerlerimizi koruyacağımıza söz veriyoruz.