Bugün 12 Mart 2022… Bundan tam 101 yıl önce,  Kurtuluş Mücadelemizin sıkıntılı günlerinde, ulusça birliğimizi kanıtlayan ulusal bir marş yazıldı. Tarih boyunca bağımsız yaşamış ulusumuzun kutsal değerlerine yönelik saldırılara karşı takındığı onurlu tavrı yansıtan bu marş, elbette ki adını özgürlük mücadelemizden alan İstiklal Marşı’mızdır.

Bayrağımızla birlikte onurumuzun simgesi olan Milli Marşımızın yazarı, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk milletvekilleri arasında yer alan Mehmet Akif Ersoy’dur. Türkiye Büyük Millet Meclisinin 12 Mart 1921’deki oturumunda “Ulusal Marş” olarak kabul edilen İstiklal Marşımız, 1930 yılında, Osman Zeki Üngör’ ün bestesi ile “Milli Marş” olarak yüreklerde yer almıştır.

İstiklal Marşı’mızın kabulünün yıldönümü nedeniyle, anaokulu ve ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerimiz bir program hazırladılar. Radyo yayını ile tüm sınıfların dinlediği programda,  Ulusal Marşımızın dizelerini ve anlamlarını dile getirdiler. Küçücük yüreklerine sığdırdıkları büyük coşkuyu tüm okula hissettirdiler.

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları olarak hepimiz; başta Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve vatan uğruna canlarını veren tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Yol göstericimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesinden ayrılmadan, tüm milli değerlerimizi koruyacağımıza söz veriyoruz.