ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Soner Yıldırım, 01 Eylül 2021 Çarşamba günü saat 20.00’da yönetici ve öğretmenlerimizle bir araya geldi. Zoom platformunda buluştuğumuz değerli uzmanımız, “ Eğitimi Yaşamla İlişkilendirme” konusundaki bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaştı.

          Öğrenme- beyin arasındaki ilişkiyi bilimsel veriler ve örneklerle açıklayan konuğumuz, ülkemizde ve dünyada online eğitim sürecini değerlendirdi. Öğrenmenin bilişsel, duyuşsal ve sosyal gelişim olduğunun altını çizerek yüz yüze öğrenmenin önemine dikkat çekti. Bireysel farklılıkların göz önüne alındığı bir ortamda aralıklı, çoklu tekrarla öğrenmenin daha kolay olacağını vurguladı.

          Paylaşımını görsellerle zenginleştiren uzmanımız, duygusal anlamda olumlu yönde beslenen öğrenciye “gözlem- model alma –etkileşim” döngüsü içerisinde öğrenme kolaylığı sağlanacağını belirtti. “Ön bilgi – ilişkilendirme – tekrar” ilişkisinin zaman içerisinde olumlu tutum, beceri ve bilgi değişimine yol açacağını belirterek öğrenciyi yüreklendirme konusunda yaşantılardan örneklerin etkili olduğunu örneklerle açıkladı.

İçten, sağduyulu ve bilimsel temele dayanan örnekleriyle gönülleri fetheden uzmanımız, öğretmenlerimizin sorularını da cevapladı.

Bizler de en kısa sürede tekrar buluşma dileklerimizle kendilerine teşekkür ederiz.