Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Çanakkale Şehitlerini Anma” gününde, Türk halkının destansı mücadelesi coşkuyla anlatıldı. Ortaokul 7. sınıf öğrencilerimizin de yer aldığı anma programında, milletimizin birlik, beraberlik ve dayanışma içinde her zorluğun üstesinden gelişi dile getirildi. Bu güne özel hazırlanan belgeselle, tüm dünyaya köklü bir millet olduğumuzu kanıtlayan “Çanakkale Geçilmez!” gerçeği ilmek ilmek işlendi.

18 Mart 1934’te, Çanakkale Zaferi’ni kutlama törenlerinde dönemin İçişleri Bakanı tarafından Çanakkale’de okunan aşağıdaki sözlerle Mustafa Kemal Atatürk’ün barışçıl, hoşgörülü ve kucaklayıcı tavrı vurgulandı. Aynı zamanda milletimizin, her cana karşı duyulması gereken saygı ve şefkat konusundaki hassasiyeti ifade edildi.

“Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir ülkenin toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

18 Mart 1918’de kazanılan zafer, “Çanakkale Geçilmez!” anlayışını temel alan Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın zemini, aynı zamanda milli birlik inancının ifadesidir. O milli ruhtur ki “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesinden hareketle zaferi kendisine yakıştırır, ancak vatan uğruna can verme pahasına onurundan da ödün vermez.

Tarihimizin bu çok özel ve önemli gününde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anıyoruz.