29 Ekim 2022 Cumartesi günü, Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları olarak Cumhuriyetimizin 99. yılını, her yıldönümünde olduğu gibi okulumuzda gururla ve coşkuyla kutladık.

Törenimize; Üniversitemiz Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet HABERAL, Sağlık Kuruluşları Direktörü Prof. Dr. Sayın Ali HABERAL, Rektörümüz Prof. Dr. Sayın İ. Haldun MÜDERRİSOĞLU, Önceki Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Kenan Araz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Abdülkadir VAROĞLU, Prof. Dr. Sayın Nermin YENİKÖSE, Prof. Dr. Sayın Füsun EYİDOĞAN, Üniversitemiz Genel Sekreteri Dr. Sayın Hayri Öztürk, Kurucu Temsilcimiz ve Genel Müdürümüz Sayın Hilal ERDİNÇ, Okul Aile Birliği Başkan ve Üyelerimiz, Mezunlar Derneği Başkanı Sayın Taşkın TAHMAZ, yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz katıldılar.

Törenimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehit ve gazilerimizin anısına saygı duruşu, ardından İstiklal Marşı ile başladı. Ortaokul Müdürümüz Sayın Canan Doyum, 99 yıllık Cumhuriyetimizin kuruluş sürecine yer verdiği konuşmasında, başta Atatürk olmak üzere tüm kahramanlara minnet ve şükranlarını ifade etti. Cumhuriyetimiz adına Türk gençlerine düşen görev ve sorumlulukları önemle vurguladı. Ardından kürsüye davet edilen Üniversitemiz Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal, günün anlam ve önemini içeren konuşmalarında önce tarihimizi iyi bilmemiz ve sahip çıkmamız gereğini vurguladı. Daha sonra çok çalışarak çağdaş uygarlık düzeyini aşma konusunun altını çizdi. Tüm konukların, öğretmen ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Anaokulu ritim grubu öğrencilerimiz törende, Cumhuriyet çocukları olmanın coşkusunu uyumlu dokunuşları ile tüm konuklara hissettirdiler. Daha sonra Fen Lisesi öğrencilerimizden Ece Nehir Demir, Cumhuriyetle ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirdi.  İlkokul öğrencilerimiz hazırladıkları “Cumhuriyet Güneşi” adlı dans gösterisi ile coşkumuzu taçlandırdılar. Ortaokul öğrencilerimizin hazırlayıp sunduğu “Yolumuz Cumhuriyet” oratoryosu ile Cumhuriyetimizin benzersiz kuruluş hikayesi  dans figürleri ve koronun seslendirdiği marşlar eşliğinde yaşatıldı.  Lise öğrencilerimiz ise Atatürk’ün sanata olan duyarlığını “Cumhuriyet Valsi” ile kanıtladılar.

Cumhuriyet kazanımlarını anlamlı karelerle sergileyen öğrencilerimiz, önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e şu sözü verdiler: “Türk gençliği olarak özgürlüğün, bağımsızlığın, Cumhuriyet ve Devrimlerin yılmaz bekçileriyiz. Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığı geliştirmek için tüm zorlukları yeneceğimize namus ve şeref sözü verir, kendimizi büyük Türk ulusuna adarız.”

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!