19 Mayıs 1919’da Samsun’dan doğan güneş, Erzurum ve Sivas kongrelerinin ardından “27 Aralık” ta Ankara’yı aydınlattı. Atatürk, kurtuluş mücadelesi süreçlerinin Ankara’dan yönetilmesini sağladı.

Atatürk için Anadolu’nun her köşesine eşit mesafede olan Ankara, ulaşım ve haberleşme bakımından da stratejiye uygundu. Bu karardan sonra Atatürk,  27 Aralık 1919’da Temsil Heyeti üyeleri ile birlikte Ankara’da coşkuyla karşılandı. Davullar çalındı, seğmenler gösterileri ile halkı yüreklendirdi. Bağımsızlık mücadelesinde Atatürk’le omuz omuza bir destan yazılmak üzere gönüller birleşti. Zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı’nın ardından Türkiye Cumhuriyeti Ankara’da doğdu.

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları olarak bizler de, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103. yılını okulumuzda kutladık. Sekizinci sınıflardan Defne Kent, altıncı sınıflardan İpek Özenir, Nil Baysal ve Ali Andaç Karataş, beşinci sınıflardan ise Akın Akyurt 27 Aralık 1919 tarihinin Anadolu halkı için ne kadar önemli olduğunu aktardılar. Samsun’dan Ankara’ya bu zorlu yolculuğun, Kurtuluş Savaşı mücadelesinin zaferle sonuçlanmasında temel olduğunu vurguladılar. Okul Bandomuz ve koromuz ise Ankara ezgileri ile duygularımızı coşturdular.

Ankara’nın tarihimizdeki yerini konuşmaları, şiirleri ve şarkılarıyla aktaran sevgili öğrencilerimize ve onları yetiştiren değerli öğretmenlerimize teşekkür ederiz.