Bundan tam yüz bir yıl önce, 18 Aralık 1919’ da Sivas’tan Ankara’ya uğurlandı Atatürk ve Temsil Heyeti. 27 Aralık’ta Ankara’da sıcak bir karşılama gerçekleşti.

Dikmen sırtlarından Hükümet Konağına kadar uzanan yolda, seğmenlerin ve Ankara halkının Mustafa Kemal’e olan bağlılığı çınladı kulaklarda. Mustafa Kemal ve Temsil Heyeti’ndeki arkadaşlarını bağrına bastı Ankara.

Uzun bir yoldan gelmişlerdi Ankara’ya. Milli Mücadele ateşinin yakıldığı Samsun’dan sonra Amasya, Erzurum ve Sivas’ta millet adına önemli kararlar alınmıştı. Milli Mücadele’nin Ankara’dan yürütülmesi kararı ise son derece önemliydi. Çünkü Ankara’nın konumu, tüm cephelere eşit uzaklıkta olması ve haberleşmenin eşit düzeyde yapılması için biçilmiş kaftandı. Nitekim öyle de oldu.

Ankara, TBMM’ nin kurulması ve ordunun yeniden düzenlenmesi ile Milli Mücadele’yi zafere götüren stratejik kararların kalbi olarak tarihe geçti. Milli birlik ve bütünlüğün merkeziydi artık. Bağımsızlık adına yürütülen olağanüstü çabalara tanıklık eden Ankara, bundan sonraki süreçte “Başkent Ankara” kimliği ile gönüllerdeki yerini aldı.

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları olarak bizler bugün, yurdumuzun her köşesinden yüreklerin birleştiği Ankara’dan selamlıyoruz Ata’mızı… Ellerinden öpüyoruz.

Minnettarız Atam sana…