ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİNE GİTTİK

Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi 10.sınıf öğrencileri olarak 09 Ekim 2019 tarihinde “Anadolu Medeniyetleri Müzesi”ne gittik.

Bugün kendine özgü koleksiyonlarıyla dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde; Paleolitik Çağ, Neolitik (Yeni / Cilalı Taş) Çağ, Kalkolitik (Bakır – Taş) Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı, Lidya Dönemi, M.Ö. 1200’lerden günümüze Anadolu Uygarlıkları, Çağlar Boyu Ankara olarak sınıflandırılmış bölümleri gezme fırsatı bulduk.

Aslında Kazakistan Millî Müzesi’nde muhafaza edilen ve ülkemizde ziyaret edilmesi için Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde misafir edilen “Altın Elbiseli Adam” kalıntısını ve “Büyük Bozkırın Tarihi” sergisini inceledik. “Altın Elbiseli Adam” kalıntısının on sekiz yaşındaki bir Saka/İskit askerine ait olduğunun tahmin edildiğini öğrendik. Yapılan kazı sırasında binlerce altın parçasıyla kaplı olan bu altından elbiseli askerin mezarında altın küpe ve yüzüklerin de bulunduğunu öğrendik.

Gezimiz sırasında hem eğlenceli dakikalar geçirdik hem de “Tarih” ve “Coğrafya” derslerinde işlediğimiz konularla ilgili detayları bizzat görerek pekiştirme fırsatı bulduk.

Gezi süresince bizlere rehberlik eden öğretmenlerimize teşekkür ederiz.