Laik ve demokratik ilkelerle beslenip gelişen, aydın gençlerle yücelen Cumhuriyet’imizin 98. yıl dönümünü; Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okullarında, fikirleri ve sözleri ile her zaman yolumuza ışık tutan, tüm dünyanın önünde saygıyla eğildiği bir liderin, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çocukları olarak gururla kutladık.

          Egemenliği kayıtsız şartsız Türk ulusuna teslim ederek çağdaşlaşmanın önünü açan Ata’mızdan armağan, bu büyük Türk devrimi, ortaya koyduğu tam bağımsızlık, ulusal egemenlik ve bütünlük ilkeleriyle Anadolu insanının aydınlanmasına zemin hazırlamış ve bu bilincin yerleşmesini sağlamıştır. Bu bilince ulaşan ve tüm değerleri benliğinde hisseden ve birbirine kenetlenen Türk halkı, dört bir yandan kuşatılmışlık ve bir savaş ortamı içindeyken dahi yurt için savunmayı, hayatta kalmaktan bile üstün tutmuştur. Bu süreçte adını bildiğimiz bilmediğimiz nice yurtsever, kurtuluş mücadelesinin her kademesinde eşsiz ve tarifsiz bir kahramana dönüşmüştür. ATATÜRK’ le birlikte ve Atatürk’ten aldıkları ilhamla o kahramanlar en büyük eseri, yani Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır.

          98.yılın coşkusuna yakışır bir biçimde kutladığımız Cumhuriyet Bayramı törenimiz, salgın önlemleri göz önünde bulundurularak çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Törenimizde kurtuluş tarihine adını altın harflerle yazdıran kahramanlara yer verdik. O eşsiz kahramanlar aracılığıyla, ATATÜRK ve silah arkadaşlarıyla omuz omuza yürüyen, vatanını, her şeyden üstün tutan ve tüm varlığıyla mücadele eden Türk insanı sembolize edilmekteydi. Anaokulumuzdan lisemize değin tüm öğrenci gruplarının katıldığı; modern danslar, 1. sınıfların gösterisi, halk oyunu, tango, şiirler ile bando ve korolarımızın seslendirdiği şarkılar ve marşlar eşliğinde gerçekleştirdiğimiz törenimizde; Cumhuriyet’in sahip çıkmamız gereken en büyük değer olduğu konusundaki duygu ve düşüncelerimizi Fen Lisemizden Zeynep DUNAY arkadaşımız dile getirdi. Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi Müdürümüz Sayın Mehmet SAĞLAM konuşmasında; Cumhuriyet’le anlam kazanan tüm yeniliklere akıl ve sağduyunun eşliğinde her koşulda sahip çıkmamız gerektiğini ifade etti. Kurucu Temsilcimiz ve Genel Müdürümüz Sayın Hilal ERDİNÇ de ruhumuzdaki yaşam tarzı ve bağımsızlığımız olan Cumhuriyet’in, çağdaşlaşmanın kapısını açan en büyük devrim olduğunu ve Ulu Önder ATATÜRK’ün hedeflediği çağdaşlaşma ülküsünün yolunu çizdiğini, bu nedenle Türk ulusunun bu büyük bayramını her zaman gurur ve coşkuyla kutlayacağını vurgulayan bir konuşma yaptı.

          Bu yılki Cumhuriyet Bayramı törenimizin anlamını bir kat daha artıran; Türkiye Cumhuriyeti kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ebedî istirahatgâhında dalgalanan Türk bayrağının Anıtkabir Komutanlığı tarafından Kurumumuza hediye edilmesiydi. Kurucu Temsilcimiz ve Genel Müdürümüz Sayın Hilal ERDİNÇ bu anlamlı ve özel hediyeyi, Türk gençliğini temsilen Fen Lisemizden Hüseyin Deniz ŞEN’e teslim etti. Anadolu Lisesi ve Fen Lisesindeki arkadaşlarımızın omuzlarında, varlığıyla bize güç veren bayrağımız gururla yükseldi.

Cumhuriyet’imizin nice 98 yıllara coşkuyla ulaşması dileğiyle.