26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan “Büyük Taarruz”, topraklarımızı yabancı işgalinden arındırarak tam bağımsızlığa erişme sürecinin mihenk taşıdır. Dünya tarihindeki en büyük kahramanlık destanlarından olan bağımsızlık mücadelesinde ulaşılan bu zafer ile çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne dönüşme süreci başlamıştır.

30 Ağustos 1922, ulusallaşma adına tarihimize dönüm noktası olarak geçmiştir. Bu süreçte Atatürk, barışçıl ve insancıl politikasını şu sözlerle ifade etmiştir: “ ….İsteğimiz, dışta bağımsızlık içte de kayıtsız şartsız ulusal egemenliği korumaktan başka bir şey değildir. Arkadaşlar! Bundan sonra pek önemli yengilere (zaferlere) kavuşacağız. Ancak bu yengi süngü değil ekonomi, bilim ve bilgelik yengileri olacaktır.”

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları olarak gururluyuz ki bu yıl ulusumuzla birlikte “30 Ağustos Zafer Bayramı” nın 100. yılını kutluyoruz. Atatürk’ün aydınlattığı yolda çok çalışarak ilerlemekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Atatürk’le yaşamayı ve onu yaşatmayı ilke edinen bizler, Büyük Önderimizi ve kahraman silah arkadaşlarını saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.