“27 ARALIK MUSTAFA KEMAL PAŞA ANKARA’DA…”

Yıl 1919…İtilaf devletleri, Anadolu’yu karış karış işgale başlamıştı. Yapılan haksız işgallerle topraklarımız çiğnenmekle kalmıyor, halk özgürlüğünü kaybediyordu. Kanında hürriyet olan bir milletin bu durumu kabullenmesi mümkün değildi. Kemal Paşa, kurtuluşun ancak mücadele ile olacağını biliyordu. Yaptığı yurt gezileriyle yalnız olmadığını anlamıştı. Kurtuluş mücadelesi halkın azmiyle, halk tarafından gerçekleştirilecekti. Bu şanlı hareket, bir üsse ihtiyaç duyuyordu. Hem cephelere yakın hem de Anadolu’nun her köşesine eşit uzaklıkta olması Ankara’yı bu iş için en uygun yer kılıyordu.

Anadolu’nun ortasında geniş üzüm bağlarıyla tarih boyu nelere sahne olmuştu Ankara… Ne savaşlar ne isyanlar geçirmişti. Timur’un fillerinin ezdiği bu toprakların böylesine şanlı bir mücadelenin merkezi olacağını kim bilebilirdi ki… 19 Mayıs’ta Samsun’dan doğan güneş; Amasya, Erzurum ve Sivas’tan sonra bu kez Ankara’yı aydınlatacaktı. Türk milletinin başındaki kara bulutları dağıtmaya geliyordu. Bunu tüm Anadolu gibi Ankaralı da biliyordu. Onun gelişi için hazırlıklar üç gün önceden başlamıştı. Kurtarıcılarını görebilmek için çevre illerden insanlar Ankara’ya akın etmişti. Belki de şehir, tarihinde ilk kez bu kadar büyük bir kalabalığı ağırlıyordu. Gelişi coşkuyla karşılanmıştı, davullar çalınmış, seğmenler gösteri yapmıştı. Öylesine bir büyük sevgi ve sevinç gösterisiydi ki… Halk onunlaydı. Türk’ün destansı bağımsızlık mücadelesi artık Ankara’da, halk tarafından yürütülecekti. O zamana kadar taşra diye anılan bu şehrin kaderi o gün değişmişti.

Geçmişin küçük Anadolu kasabası şimdi bir ülkenin başkenti. Bugün Kurtuluş Savaşı’ndan kalma izlerin yanında modern bir Ankara yükseliyor ve başkentliler kurtarıcısının topraklarına gelişini 27 Aralık’ta yıllara meydan okuyan coşkusuyla kutluyor.

Biz de Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları olarak Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 98. yılını radyo programıyla kutladık. Anadolu Lisesi 10 B sınıfı öğrencilerinden Tuana ÇOL’un sunuculuğunu yaptığı programımızda, Anadolu Lisesi 10 B sınıfından Arın SOĞANCI, 19 Mayıs 1919’da başlayıp 27 Aralık 1919’da Ankara’da son bulan bu zorlu yolculuğun Anadolu halkı için ne kadar önemli olduğunu anlattı. Bu konuşmaya Anadolu Lisesi 10 B sınıfından Selin SIR “27 Aralık” konulu bir şiirle eşlik etti.

Başkentte yaşıyor olmanın ayrıcalığıyla kentimizin ruhunda ve havasında var olan tarihî dokuyu yaşatmayı ve geleceğe aktarmayı doğal görevimiz olarak görüyoruz. Kurtuluş Savaşı’yla çıktığımız yolculukta, bir çapa misali vatana tutunmamızı sağlayan Ankara’mızın başkentli bireyleri olarak kentimizin hem tarihimizdeki hem de yüreklerimizdeki yerini bizlere hatırlatan arkadaşlarımıza ve onların hazırlığına destek olan öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.