23 Nisan 1920, Türk milletinin varlığını temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve milletimizin var olma mücadelesi sonunda egemenliğini ilân ettiği tarihtir. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” diyen Atatürk’ün, Cumhuriyetin temellerini attığı; geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımız için demokrasiyi “Çocuk Bayramı” unvanı ile taçlandırdığı gündür.

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları olarak ulusumuzun yeniden doğuşunun 103. yılında diyoruz ki: “Bugün çocuklar güzel, bugün sokaklar güzel; elimizden tutan her el daha sağlam, daha mavi gökyüzü!”

Şeker Bayramı nedeniyle, bu yıl 26 Nisan Çarşamba günü okulumuzda düzenlediğimiz  bayram törenimizde; Üniversitemiz Sağlık Kuruluşları Direktörü Prof. Dr. Sayın Ali Haberal, Genel Sekreter Dr. Sayın Hayri Öztürk,   yöneticilerimiz, okul müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız, öğretmenlerimiz ve çok sayıda velimiz coşkumuza ortak oldular.   

Törenimiz saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Okul bandomuz ve trampet grubumuz ile ikinci ve üçüncü sınıflardan oluşan koro, profesyonelce sergiledikleri eserlerle bayram coşkusunu yüreklere taşıdılar. İlkokul Müdürümüz Sayın Ferda Bilgen açış konuşmalarında, sevgi ve kardeşlik temelli 23 Nisan’ın, tüm dünyaya barış, hoşgörü ve mutluluk getirmesini diledi. Ardından, İlkokul Müdürümüz tarafından kürsüye davet edilen dördüncü sınıf öğrencimiz İsmet Kayra Keysan, kendilerine emanet edilen ülkeyi ne pahasına olursa olsun çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine taşıyacaklarına arkadaşları adına söz verdi. Beden Eğitimi öğretmenimiz İsmail Kuru tarafından okunan Üniversitemiz Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal’ın bayram mesajları, salonda bulunanlar tarafından coşkuyla alkışlandı.

Tören akışında yer alan Anaokulu öğrencilerimizin “Ritim Grubu” gösterileri, dördüncü sınıf öğrencilerimizin “23 Nisan” temalı şiirleri ve “Çocuk Meclisi” konulu dramaları, geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın bayram coşkusunu yansıttı. “Atatürk ve Çocuklar” adlı gösteride ise Anaokulundan Liseye öğrencilerimiz, Büyük Önderin kendilerinden beklentilerine, birlikte başarma ülküsü ile yüreklerini ortaya koyarak cevap verdiler. Anaokulu folklor gruplarının yöresel oyunları görülmeye değerdi. Dördüncü sınıf öğrencilerimizden oluşan Step Grubu ise performansları ile tüm izleyenleri coşturdu. Öğrencilerimizin tören boyunca duruşları, Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış.” ilkesini resmeden anlamlı bir tablo olarak iz bıraktı.

Tüm  dünya ve ülke çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yürekten kutlar, coşkumuza ortak olan değerli konuklarımıza teşekkür ederiz.