“Çocuklar! Ülkemizi bugünkü seviyeye getiren nesillerin izinden gideceğinize; ülkenin huzuru, refahı ve gelişmesi için zorluklar karşısında yılmayacağınıza inancımız tamdır.” diyor büyük Atatürk.

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları öğrencileri olarak diyoruz ki “Bugün çocuklar güzel, bugün sokaklar güzel; elimizden tutan her el daha sağlam, daha mavi gökyüzü!” Çünkü ulusumuzun yeniden doğuşunun 102. yılı olan 23 Nisan 2022 Cumartesi günü, baharı yüreklerde yaşatıp Atatürk’ün bizlere olan inancını perçinlemeye geldik. Üniversitemiz “Amfi Tiyatro” tören alanında, Atatürk’ün mavi gözlerini içimizde ve işimizde yaşatmaya söylemlerimizle, şarkı ve danslarımızla bir  kez daha söz verdik.

Törenimizi onurlandıran Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Ali Haberal, önceki Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Kenan Araz, Mütevelli Heyeti üyeleri, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Füsun Eyidoğan, Üniversitemiz Genel Sekreteri Dr. Hayri Öztürk, Kurucu Temsilcimiz ve Genel Müdürümüz Sayın Hilal Erdinç, okul müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız, öğretmenlerimiz ve çok sayıda velimiz coşkumuza ortak oldular.   

Törenimiz saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Okul bandomuz, profesyonelce sergilediği eserlerle bayram coşkusunu yüreklere taşıdı. Ardından Genel Müdürümüz Sayın Hilal Erdinç açış konuşmalarında, sevgi ve kardeşlik tohumlarının atıldığı 23 Nisan’ın tüm dünyaya barış, hoşgörü ve mutluluk getirmesini diledi.  Üniversitemiz Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal’a, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Ali Haberal’a, öğretmen, veli ve öğrencilerimize teşekkür ettiler. Bizler de Üniversitemiz Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal’ın bayram mesajları ile gururlandık.

Tören akışında yer alan “Dünya Barışı” temalı gösterilerde, Anaokulundan Liseye tüm öğrencilerimiz yüreklerini ortaya koydular. “Atatürk ve Çocuk” konulu diyalogda, büyük önderin çocuklardan beklentileri ve onların inanarak yerine getirdiği doğrular yer aldı. Farklı sınıf düzeylerinden oluşan dans gruplarının estetik ve ritmik hareketleri, kumaşlı senkronize danstaki uyumları muhteşemdi. Ülkemizden ve dünyadan sergilenen danslarla, sanatın evrensel boyutu vurgulandı. İlkokul ve Ortaokul koroları ile düet dinletiler gönüllerde hoş bir seda bıraktı. Türkiye 1. olan Küçük Kız Step Takımı, Çello Grubu ve ritmik jimnastik solo performansları görülmeye değerdi. Anıtkabir Komutanlığının okulumuza armağan ettiği dev bayrakla bütünleşen öğrencilerimiz ve dünya çocukları için uçurduğumuz beyaz barış güvercini, Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesini resmeden anlamlı bir tablo olarak iz bıraktı.

Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yürekten kutlar, coşkumuza ortak olan değerli konuklarımıza teşekkür ederiz.