Uygarlık ve barış yolunda bir dünya lideri insanı olan Atatürk’ün, Türklüğün son çiçeği olarak adlandırılan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak üzere Kurtuluş Savaşı’nı başlatışının 103. yılını, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı”nı, Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okullarında yine coşku ve duygu yüklü bir törenle kutladık.

Ulusal birliğimizin ve tüm kazanımlarımızın bugününü yarınlara taşıma görevini gençliğe bırakan “Ulu Önder”imizden aldığımız ilhamla Cumhuriyet’i korumak, yaşatmak ve daha da ileri taşımak konusunda kararlı olduğumuzu Başkent Ayşeablalı gençler olarak hazırladığımız törenle bir kez daha vurguladık.

Başkent Üniversitesi Kurucusu, Kurucu Rektörü ve Yönetim Üst Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet HABERAL, önceki Rektörümüz Sayın  Prof. Dr. Kenan ARAZ, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Nermin YENİKÖSE, Prof. Dr. Sayın Füsun EYİDOĞAN, Üniversitemiz Genel Sekreteri Dr. Sayın Hayri ÖZTÜRK, Kurucu Temsilcimiz ve Genel Müdürümüz Sayın Hilal ERDİNÇ, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Şeref MİRASYEDİOĞLU’nun katılımlarıyla onurlandığımız törenimiz Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi Müdürümüz Sayın Mehmet SAĞLAM’ın yaptığı konuşma ile başladı.  Okul Müdürümüz konuşmasında; gençliğin tarihi iyi öğrenmesi gerektiğini, 19 Mayıs ruhunun Türk gencinin kaybetmemesi gereken yegâne gerçek olduğunu vurgulayarak bizlere sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlattı.

Uluslararası düzeyde elde ettiği başarılarla ve çalışma azmiyle hepimize örnek olan Üniversitemiz Kurucusu, Kurucu Rektörü ve Yönetim Üst Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet HABERAL da bugüne özel konuşma yaptı. Sayın HABERAL yaptığı konuşmada “Vefa bilmeyen sefa süremez.” vurgusuyla bağımsızlığımızın kazanılmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında başta Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve onunla aynı yolda yürüyen nice komutan ve askerimize büyük bir vefa borcumuzun olduğunu, bizlere emanet edilen bağımsızlığımızın ve ülkemizin kıymetini bilmemiz gerektiğini ifade etti.

Ata’sını, tarihini unutmayan; her koşulda ulusunu yüceltmeyi, bağımsızlığını korumayı ilke edinen Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi öğrencileri olarak hazırladığımız “Memleketime Bahar Geldi” temalı dramatik kurguyla hazırlanan tören programımızda bir ulusun tarih sahnesinde şahlanışını modern danslar, çeşitli yörelerden derlenen halk oyunları, şiirler, sportif gösteriler eşliğinde dile getirdik. Okul koromuzun seslendirdiği şarkılarla ve marşlarla coşkumuzu artırdık.  19 Mayıs’ın özgürlüğe uzanan ellerin Cumhuriyet’i kucaklayışını ve Cumhuriyet’in her zaman genç kalma düşüncesiyle gençlere armağan edilişini kutladığımız programımız, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin seslendirilmesi ve Gençliğin Ata’ya Cevabı ile devam etti.

Bayrak gösterisi ile tüm gösteri gruplarının bir araya geldiği final sahnesinde Atatürkçü düşüncenin ışığıyla aydınlanmış Türk gençliği olarak çağdaş uygarlık yolunda başarıyla ilerleyeceğimize söz verdik.