UMUDA YOLCULUĞUN YÜZÜNCÜ YILI

“Karanlık bir gecede başlayan umuda yolculuğun üstünden tam yüz yıl geçti. 1919 senesi Mayıs’ın 19. Günü Samsun’a çıkan Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa, bu ilk adımla büyük ve kutlu bir yürüyüş başlatmıştı. Anadolu’nun doğusundan batısına her yerde bir istiklal mücadelesi başlayacaktı. Hiç kolay olmayan bu mücadelenin sonunda ise güneş bir başka doğacak, aydınlık Türkiye Cumhuriyeti kurulacaktı.”

19 Mayıs 2019 Pazar sabahı Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve velileri olarak Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yıldönümünü görkemli bir törenle kutladık. Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet HABERAL, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Ali HABERAL, bir önceki Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Kenan ARAZ, Sayın Rektör Yardımcılarımız, Üniversitemiz Genel Sekreteri Dr.Sayın Hayri ÖZTÜRK, Genel Müdürümüz ve Kurucu Temsilcimiz Sayın Hilal ERDİNÇ, Başkent Üniversitesinin çok değerli yöneticileri, Okulumuz yönetici ve öğretmenleri ile Atatürk büstü önünde hazır bulunduk. Okulumuzun ön bahçesinde, yüzüncü yıl koşusunu tamamlayan sporcu öğrencilerimizin getirdiği yüz yıldır içimizde sönmeyen özgürlük ateşini, özgürlük meşalesinde yeniden alevlendirdik. Ardından kalabalık bir ekiple, hep birlikte, coşkuyla “Atabarı” oynadık. Yüreklerden ellere, ellerden dillere ve dillerimizden gönüllere dolan Atatürk sevgisiyle tören alanımıza geçtik.

Buradaki törenimizin açılışında; okullarımız, yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerimizle bir başka selama durduk saygıyla, vakur ve onurla… Bir başka okuduk İstiklâl Marşı’mızı… Yüreklerden gelen minnet, hasret ve özlemle… 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın yüzüncü yılı dolayısıyla konuşmalarını yapan Okul Müdürümüz Sayın Mehmet SAĞLAM’ın sözleriyle Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetine sahip çıkacak olan Türk Gençleri olarak bize miras bırakılan ülke değerlerinin ne zorluklarla kazanıldığını, bizlere düşen görev ve sorumlulukları bir kez daha hatırladık. Türk Gençliği’ni temsilen konuşma yapan İpek ASLAN arkadaşımızın sözleriyle de Atatürk’e ve Türkiye Cumhuriyeti’ne duyduğumuz bağlılığı haykırdık.

“Yüz Yıllık Sönmeyen Meşale” adlı drama gösterimizle İstanbul’dan bindiğimiz Bandırma Vapuru’nda Mustafa Kemal Paşa ile Samsun’a varacak bir yolculuğa çıktık. Hayalleri, geleceğin Türkiye’sine olan inancı ve yaşadığı zorluklarla, Mustafa Kemal Paşa’nın Bandırma Vapuru’nda geçirdiği üç fırtınalı geceyi Halk Oyunu Gösterileri, Jimnastik ve Modern Dans Gösterileri, okul koromuzun seslendirdiği marşlar ve öğrencilerimizin okuduğu şiirlerle anlamaya, anlatmaya, yaşatmaya çalıştık. Her birimizin nefesinde ve gövdesinde can bulan bir kahraman olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini törenimize katılan bütün öğrenci, öğretmen, veli ve misafirlerle hep birlikte okuduk. Gençliğin Ata’ya cevabının seslendirilmesiyle bu kutlu günün yüzüncü yılına yakışır bir kapanış yaptık.

Ey Büyük Ata’m,

Seninle, Samsun’dan kurtuluşa bir güneş doğdu.

Seninle yeşerdi bağımsızlık umudumuz.

Uygarlık tarihinde senin adınla nam saldık.

Şimdi her birimiz bir Mustafa Kemal,

Rahat uyu, vatan bizim, tarih bizim, şan bizim!

Damarlarımızda Atatürk sevdası bizim!