OKUL – AİLE BİRLİĞİMİZİN DÜZENLEDİĞİ “GIDA KAYNAKLI GÜNCEL KAYGILAR” SEMİNERİNE KATILDIK

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi olarak, 18 Nisan 2019 Perşembe günü, Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde Bölüm Başkanlığı yapmış olan Prof. Dr. Sayın Aziz EKŞİ’yi okul –aile iş birliğimizin desteği ile “Gıda Kaynaklı Güncel Kaygılar” adlı sunumunu yapmak üzere okulumuzda ağırladık.

Değerli Hoca’mız, sunumuna sağlıklı bir yaşam için neler yapmamız gerektiğiyle başlarken en uygun yaşam için egzersizin, kaliteli uykunun ve hayata pozitif bakmanın önemini dile getirdi. “Basın ve medya aracılığıyla birçok asılsız bilgi öğretiliyor.” diyen Sayın Ekşi, buralardan edinilen bilgilerin araştırılması gerektiğini, aksi takdirde sentezlenmeyen bilginin yanlış uygulamalar sonucu sağlıksız bir yaşama neden olabileceğinden söz etti.

Dengeli beslenme adına enerji kaynaklarının, temel besin ögelerinin, bioaktif bileşenlerin oranlı alınmasından söz eden hocamız, günlük hayatımızda beslenmeyle ilgili kuşku duyduğumuz bazı durumlara da açıklık getirdi. Hormon, GDO, kutu içecekler, obezite gibi kavramları açıklayan Sayın EKŞİ, bu kavramlarla ilgili olan maddelerin ölçülü ve denetimli kullanılması gerektiğini vurguladı.

Bize bu değerli konukla tanışma fırsatı verdiği için okul aile birliğimize saygılarımızı sunuyor, değerli hocamız Prof. Dr. Aziz EKŞİ’ye paylaşımları için teşekkür ediyoruz.