“KÜTÜPHANELER HAFTASI” NI FARKLI ETKİNLİKLERLE KUTLADIK

Öğrencilerimizin okuma alışkanlıklarını pekiştirme ve okuma bilincine yönelik farkındalıklarını artırma amacıyla; “Kütüphaneler Haftası” etkinlikleri kapsamında,  okul kütüphanemizde hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenledik.

Birinci sınıf öğrencilerimizle “Atatürk ve Kitap” adlı öyküyü okuduk. Atatürk’ün, çocukluk yaşlarında babasının armağanı olan bir kitapla başlayan ve binlerce kitaba ulaşan okuma alışkanlığını ilgiyle dinledik. Ardından “Neşeli Kütüphane” oyununu keyifle oynadık. Kütüphane posterimizde bulunan ipuçlarıyla hangi rafta hangi kitapların bulunduğunu tahmin ettiğimiz oyunumuzda, hem çok eğlendik hem de bütün puanları topladık.

İkinci sınıf öğrencilerimizle, yine ikinci sınıf öğrencimiz olan Ece Çevik’in yazdığı “Kış Uykusuna Yatmak İsteyen Kedi” kitabını keyifle okuyup işlenen konuyu çizgi roman formatında yorumladık.

Üçüncü sınıf öğrencilerimizle “Kartımı Aldım, Öykümü Tamamladım” etkinliğini gerçekleştirdik. Farklı kitap tanıtımları bulunan kartlarımızdan seçtiğimiz, konusu verilen hikayeyi tamamladık.  Grup çalışması olarak gerçekleştirdiğimiz etkinlik sonunda öykülerimizi arkadaşlarımızla paylaştık.

Dördüncü sınıf öğrencilerimizle “Okuma Becerileri Öz Değerlendirme Ölçeği” uyguladık. Kitap okuma alışkanlığımıza ilişkin detayları keşfettik.

Beşinci sınıf öğrencilerimizle daha önce okumuş olduğumuz “Güzel Atlar Ülkesi”,     6. sınıf öğrencilerimizle ise “Kara Oklar Çetesi” kitabına ilişkin farklı etkinlikler yaptık. Bu etkinliklerle farklı dünyalara yolculuk yapıp ülke, kültür, karakter analizleri gerçekleştirdik.