KÜLTÜR TURLARININ VAZGEÇİLMEZ ADRESİ KONYA’DAYDIK

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Ortaokulu 6 ve 7.sınıf öğrencileri olarak Türkiye’nin en geniş şehrine keyifli bir yolculuk yaptık.

Okulumuzdan hareket eden otobüsümüzün ilk durağı Konya Bilim Merkezi oldu. Bilimi seven, anlamaya çalışan, günlük hayatta bilimsel gerçeklerin yol göstericiliğinden faydalanan, bilim üretmeye istekli olan bizler; stem çalışmaları ile örtüşen etkinlikleri, müze görevlileri eşliğinde yaptık. Ardından müzeyi gezerek ikinci durağımıza doğru yola çıktık. Hepimizi şaşırtan ve başka bir dünyada olduğumuz hissine kaptıran Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanı olan Konya Tropikal Kelebek Bahçeleri’ndeydik. Bir saat süren hem doğa hem bahçe eğitiminin ardından omuzlarımıza konan kelebeklerle onların dünyasında gezdik. Gezimizin sonunda gördüklerimizi ve öğrendiklerimizi özetleyen animasyon gösterisi izledik.

Rehberimiz, yol boyunca Konya’yı anlatırken “Mevlana’nın Şehri” ifadesini kullandı. Yani son durağımız olan Mevlana Müzesi için yol boyunca hazırlanmıştık. İnsani değerlere yaklaşımını özetleyen sözlerinin bulunduğu sokakları gezerken tarihe ve kültüre dokunmanın heyecanını yaşayan bizler; yöreye ait yemeklerin de tadına bakarak okulumuza döndük.