KİTAP SEVGİSİ, KOKUSU VE DOSTLUĞUYLA DOLU BİR GÜN

ATO Congresium’da düzenlenen, Ankara Kitap Fuarını Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi 9 ve 10. sınıf öğrencileri olarak 19 ve 22 Şubat 2019 tarihlerinde iki ayrı grup olarak ziyaret ettik.  Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerimiz Ekin EKİNCİ AK ve Füsun HALICI organizasyonuyla gerçekleştirilen gezimiz, her birimizde yepyeni ufuklar açacak kitap kokulu kültür ve eğitim selini andırıyordu.

Bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen fuarda 310 yayınevi 350 stantla yerini alırken 500’ün üzerinde yazar da okuyucularla buluştu. Hiç şüphesiz fuarın en dikkat çekici köşelerinden biri de “sahaflar çarşısı”ydı.  Her yaştan her okuyucuya ya da meraklısına ulaşacak kadar çeşit kitap, dergi, çizgi roman, plak gibi eserlerle kendine has tarzıyla fuarın göz dolduran bölümlerinden birini oluşturuyordu.

Teknolojinin hızla yükseldiği, renkli dünyasıyla hepimizi cezbettiği çağımızda yazarların duygu ve düşünce dünyalarını emek emek işlediği kitaplara bu yıl ilgi oldukça yoğundu.

Okul öncesi çağındaki küçüklerin de fuarda ziyaretçi olarak bulunması kitaplarla erken yaşta tanışmanın gerekliliğinin ve bilincinin göstergesiydi. Çünkü kitaplardaki bilginin ve kurgunun derinliğinde kaybolup yeni ufuklara yelken açıp yeni dünyaları keşfetmenin yaşının olmadığı gerçeğini anlatıyordu bizlere. Genç-yaşlı her yaş grubundan ziyaretçinin akın ettiği bu yılki fuar, kitapların yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olduğunun kanıtıydı.

Kitap sevgisi, kokusu ve dostluğuyla geçirdiğimiz bu güzel gün için Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.