GELECEĞİN BİLİNÇLİ BİREYLERİ OLARAK TBMM’Yİ ZİYARET ETTİK

Eğitim ve öğretim sürecimizde “Okullarda Demokrasi Eğitimi ve Okul Öğrenci Meclisi” uygulamaları ile seçme ve seçilme hakkını öğrenmekteyiz. Geleceğin bilinçli bireyleri olarak bizlere; öğrendiğimiz bu bilgileri, yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline getirmemiz için gerekli koşullar yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından sunulmaktadır.

Okul yaşamımız boyunca edindiğimiz bilgileri gelecekte nasıl uygulayacağımızı görmek, temsil edildiğimiz meclisi daha yakından tanımak amacıyla Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi 10. sınıf öğrencileri olarak 07 Aralık 2018 Cuma günü, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerimiz Füsun HALICI ve Ekin EKİNCİ AK eşliğinde TBMM’yi ziyaret ettik. Rehber eşliğinde gerçekleşen gezimizde ilk olarak TBMM Genel Kurul Salonu dinleyici locasında oturarak TBMM’nin tarihçesi, bina ve yerleşkesi ile ilgili yapılan sunumu dinledik. Bu arada Meclis TV’nin çekimlerinde konuk olarak yer aldık.  “Şeref Holü”nden geçerek “15 Temmuz” darbe girişiminde hasar gören alanları yakından görme olanağı bulduk, fotoğraflar çektik.

Özel koleksiyonu ile dünyanın sayılı parlamento kütüphaneleri arasında yer alan TBMM Kütüphanesini de bu gezimizde görme olanağı elde ettik.  Çoğunlukla yasama ve yürütme ile ilgili kaynakların bulunduğu okuma salonlarında sessizce dolaşmamıza izin verildi.  Kütüphanenin tarihçesi ve hizmetleri, kütüphanede yer alan eserler ile ilgili bilgiler, kütüphane yetkilisi tarafından ayrıntılı bir biçimde bizlere aktarıldı. Yasama faaliyetleri sırasında başvurulan ve en önemli bilgi kaynağı olma özelliği taşıyan TBMM Kütüphanesinin aynı zamanda Türkiye’deki altı derleme kütüphanesinden biri olduğunu, bu nedenle kütüphanede kitap, dergi ve gazeteden oluşan 350 000 civarında eser bulunduğunu öğrendik.

Gezimizde bilgi veren ve yardımcı olan TBMM rehberlerine ve ilgi gösteren kütüphane yetkililerine teşekkür ediyoruz.