DÜNYA HİTİT GÜNÜ ETKİNLİKLERİNE KATILDIK

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Anadolu Lisesi 9 ve 11.sınıf, Fen Lisesi 9. sınıf öğrencileri olarak 17 Nisan 2019 tarihinde Türk Japon Vakfı’nda düzenlenen “Dünya Hitit Günü” etkinliklerine katıldık.

Etkinlik boyunca ebru atölyesinde, alanında uzman hocaların eşliğinde ebru çalışmaları gerçekleştirdik.  Baskı atölyesinde, yanımızda götürdüğümüz giysilere “Hitit motifleri” baskıları yaptık. Resim atölyesinde, Hitit resimleri çizdik. Çömlekçi çarkı atölyesinde, Hitit dönemine ait tarihi vazoları inceleme fırsatı yakaladık. Dijital Hattuşa gezisi etkinliğinde, Hitit arabası ile tüm Hitit şehirlerini sanal ortamda gezerek harika bir deneyim yaşadık. Uygulamalı arkeolojik kazı çalışması etkinliğinde; tarihi eserlerin toprak altından nasıl çıkarıldığını, nasıl temizlendiğini bizzat kendimiz yaparak öğrendik.

Tarih derslerinde öğrendiğimiz Hitit Uygarlığı ile ilgili atölye çalışmaları hem çok eğlenceli hem de çok bilgilendiriciydi.

Etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan ve bizleri bu özel güne davet eden Vakıf 19 Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Alper BİLAN’a ve bizlere eşlik eden öğretmenlerimize teşekkür ederiz.