ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103. YILINDA AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK

19 Mart 2018 Pazartesi günü, yabancı güçler karşısında vatan uğruna şehit verdiğimiz kahraman askerlerimizin tarihe altın harflerle yazdırdığı “Çanakkale geçilmez!” destanını okulumuzda bir kez daha yaşattık. 103. yıldönümünde Çanakkale Zaferi’ni ve aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle andık.

Okulumuz konferans salonunda gerçekleştirdiğimiz anma törenine Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Ali HABERAL, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Abdulkadir VAROĞLU, Üniversitemiz Genel Sekreteri Dr. Sayın Hayri ÖZTÜRK, Eğitim Fakültesi önceki dekanı Prof. Dr. Sayın Şeref MİRASYEDİOĞLU, Kurucu Temsilcimiz ve Genel Müdürümüz Sayın Hilal ERDİNÇ, okul müdürlerimiz, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldılar.

Törenimiz, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Ortaokul Müdürümüz Sayın Canan Doyum’un günün anlam ve önemini belirten konuşmalarıyla başladı. 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerimizden oluşan okul korosu, drama ve dans grupları; Gazi Mustafa Kemal önderliğinde inanılması güç bir mücadele ile tarihin akışını değiştiren kahramanları ve onlara cephe gerisinden destek veren kadınlarımızı destansı bir dille anlattılar. Sinevizyon akışında yer alan karelerle desteklenen muhteşem tablo, Çanakkale’de yaşanan maneviyatı yeni nesillere aktarma anlamında gurur vericiydi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Ali HABERAL tören sonunda yaptığı konuşmada; Çanakkale’de yaşananların ardından gelen zaferin önemini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’deki yadsınamaz rolünü belirterek gelecek kuşakların bu bilinçle yetişmesi gerektiğini vurguladı.

Çanakkale’de kazanılması imkânsız denilen bir zaferin yaşanması Türk halkının azmini, umut ve kararlılığını artırmış, Türk Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini de ateşlemiştir. Bizlere düşen görev : “Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır.” sözleriyle bize olan sonsuz güvenini ve inancını belirten Atatürk’e layık olmak ve aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla anmaktır.