Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla ortaokul ve lise öğrencileri olarak öğretmenlerimiz eşliğinde 20-25 Mayıs 2019 tarihlerinde Bilimsel Avrupa Organizasyonu gezimizi gerçekleştirdik. Sırasıyla Hollanda, Belçika ve Fransa’yı ziyaret ettiğimiz bu organizasyon, sıradan bir gezi olmanın ötesinde bilim, kültür, sanat ve eğlencenin iç içe planlandığı bir tur niteliği taşıyordu.

İlk durağımız olan Hollanda’nın Amsterdam şehrinde Science Center Nemo’da Bilim alanında eğitim aldık ve bu bilgileri uygulamalı olarak hayata geçirdik. Bilim eğitiminin dışında, Avrupa Parlamentosu’nu ziyaret ettik ve Parlementerium’da kendi meclisimizi oluşturarak dünya sorunlarını seçtiğimiz başlıklar üzerinden tartıştık.

Belçika’da Libin Avrupa Uzay Merkezinde “Astronot” eğitimi aldık. Bu eğitim boyunca, Ay-Mars yürüyüşü simülasyonu, roket fırlatılışı, uzay yapıları tasarlama gibi astronot eğitimlerinin temelini oluşturan programları deneyimleme şansı bulduk. Eğlence, merak ve bilginin birbirinin içinde yer aldığı bu merkezde eğitimlerimizi başarıyla tamamlayıp sertifikalarımızı aldık. Brüksel şehir turumuz süresince Kraliyet Sarayı, Grand Palace, Manneken Piss’i ziyaret ederek Waffle Sokağında keyifli vakit geçirdik.

Son durağımız olan Paris’te ünlü yapıtları ziyaret ederek bu yapıtlarla ilgili bilgiler edindik. Daha sonra Walt Disney Tema Parklarının en güzel aktivitelerini içeren, herkesin hayallerini süsleyen Disneyland-Paris’te hiç bitmesini istemediğimiz bir gün geçirdik. Gezimizi, Paris’te geçirdiğimiz o eşsiz saatleri gözlerimizin önünden bir film şeridi gibi akıtan ve kentin tüm güzelliklerini görme şansına sahip olduğumuz Seine Nehrindeki tekne turu ile sonlandırdık.

Başta bize eşlik eden öğretmenlerimiz olmak üzere bu olanağı sağlayan,  gezimizin gerçekleşmesine destek olan herkese teşekkür ederiz.