BİLİMİN VE AYŞEABLANIN YILDIZLARI 19. BİLİM ŞENLİĞİ’NDE BİR ARAYA GELDİ

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları’nda 28 Nisan 2018 Cumartesi günü tam bir yıldızlar geçidi vardı. Merakının ve bilginin peşinden gidebilecek cesarete sahip olan güçlü adımlara şahitlik etmek için bir aradaydık.

Atatürk ilke ve devrimlerini benimseyerek, her koşulda ülkemizin sınırlarının ötesinde bir vizyonla insanlığa hizmeti ilke edinen, geleceği daha güçlü karşılamamızı sağlayan Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet HABERAL önemli bir toplantıları nedeniyle ne yazık ki aramızda olamadılar. Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Ali HABERAL da Kıbrıs’ta bulunmaları dolayısıyla şenliğimize katılamadılar. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Abdülkadir VAROĞLU, Prof. Dr. Nermin ÖZGÜLBAŞ, Üniversitemiz Genel Sekreteri Dr. Hayri ÖZTÜRK, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi YAĞBASAN, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Füsun EYİDOĞAN ve Üniversitemiz Koordinatörü Prof. Dr. Sayın Şeref MİRASYEDİOĞLU katılımlarıyla bizlere onur verdiler.

Üniversitemizden çok değerli yönetici ve akademisyenlerin katılımıyla gurur duyduğumuz açılış programımız; her adımda, yolumuza çıkan her engeli, açık fikirlilikle, akıl ve sağduyuyla aşmamıza yardımcı olan, her güzelliği kalbimizle görmemizi sağlayan Genel Müdürümüz ve Kurucu Temsilcimiz Sayın Hilal ERDİNÇ’in konuşmaları ile başladı. Ardından gün boyunca projeleri değerlendirecek olan değerli jüri üyeleri takdim edildi ve kendilerine ödülleri sunuldu. Jüri Başkanı Prof. Dr. Rahmi YAĞBASAN ve jüri üyeleri Prof. Dr. Mehmet YILMAZ, Doç. Dr. Sevi ÖZ, Doç. Dr. Ümmühan Bilgin TOPÇU, Doç. Dr. Tülay KUZU,  Yrd. Doç. Dr. Salih ŞAHİN, Yrd. Doç. Dr. Özge YİĞİTCAN NAYİR, Yrd. Doç. Dr. Özge DALMANOĞLU,  Dr. Gökhan ÖZTÜRK, Araş. Gör. Duygu YILMAZ ve Burçin KÖYMEN gün boyunca projeleri değerlendirerek genç beyinlerin yaratıcılıklarına tanıklık ettiler.

Kuşkusuz, dünyayı değiştiren icatlar ve onları keşfeden mucitleri olmasaydı bugün her ihtiyacımız olduğunda “alo” diyemeyecek, koca koca gemileri sular üzerinde yüzdüremeyecek, geceleri odalarımızı ışıl ışıl aydınlatamayacak ve daha nice nicelerini yapamayacaktık. Organ nakli gibi bir buluş olmasaydı insanlar ölüme mahkûm olacak, büyük liderler çıkmasaydı aramızdan milletler tarihten silinip yok olacaktı. Bu yüzden Alexander Graham Bell’den, Isaec Newton’a; Arşimet’ten Thomas Edison’a kadar gelmiş geçmiş tüm bilim insanlarına çok şey borçluyuz. Karaciğer naklinde bir duayen olan Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet HABERAL da ne şanslıyız ki bizlere ilham veren bir ışık olarak her zaman yanımızda olan çok değerli bir bilim insanı.

Türk milletinin yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale pozitif bilimdir.” diyen ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk hep aklımızda ve yüreğimizde olan biricik liderimiz… Onlar olmasaydı bugün yaşadığımız bu dünya, umutlarımızın yeşereceği bir yer olmayacaktı. Biz bu şenlikle, bilim aşığı genç beyinler olarak adımlarımızı onlardan aldığımız ilhamla çok daha  güçlü attığımızı bir kez daha gösterdik.

Proje tabanlı, öğrenmeye dayalı eğitim sürecindeki çalışmalar, araştırmalar, yaratıcı materyaller, deneyler, proje ve uygulamalar bu yılki şenliğimizde de yerini aldı.“Poster Çalışmaları”ndan “Sor Söyleyelim”e, “Eğlenceli Bilim Etkinlikleri”nden “Eko Etkinlikleri”ne, “Akıl Oyunları”ndan “Oblek”e, “Garaje Maker Çalışmaları”ndan “Abrakadabra Deneyleri”ne, “Oryantiring Yarışları”ndan bu yıl ilk defa açtığımız “Zamansız Zamanlar” adlı sergiye uzanan birbirinden farklı ve yaratıcı çalışmaların yer aldığı şenliğimiz, velilerimiz ve konuklarımız tarafından ilgiyle izlendi.

Ortaokulumuzdan Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Türkçe; Anadolu Lisemiz ve Fen Lisemizden Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji), Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya, Psikoloji) alanlarında poster çalışmaları sergilendi. Öte yandan arkadaşlarımızın yıl boyu tasarladıkları ders materyalleri, uygulamalar ve deneyler “Eğlenceli Bilim Etkinlikleri” kapsamında şenlikte yer aldı.

Ödül törenine başlamadan önce, Jüri Başkanımız Prof. Dr. Sayın Rahmi YAĞBASAN, katılan tüm arkadaşlarımızın kazandığının altını çizdi. Yaratıcı düşünme becerilerinin bilimin gelişmesine büyük katkısı olduğunu ifade ederek tüm çalışmalar için arkadaşlarımızı ve onları yetiştiren öğretmenlerimizi kutladı.

19.Bilim Şenliği’mize araştırma ve çalışmalarıyla katılan arkadaşlarımıza, bizlere emeği geçen, rehberlik eden tüm öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize, değerli jüri üyelerimize ve çalışmalarımızda bizi destekleyen ve yüreklendiren Genel Müdürümüz ve Kurucu Temsilcimiz Sayın Hilal ERDİNÇ’e teşekkür ederiz.