BENİM FELSEFEM

Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi 10 ve 11. sınıf öğrencileri olarak, 19 Aralık 2018 Çarşamba günü, okulumuzda “Benim yaşam felsefem” temalı bir söyleşi düzenledik.

Dünya Felsefe Günü’nün önemini de vurguladığımız söyleşimizde; felsefenin anlamını dile getirip gelişen insan yaşamı, düşünme, uygulama ve değerlerdeki sorgulama özelliğini tartıştık. Felsefenin, geçmişten geleceğe insanın kendini tanımasının temel aracı olduğunu; özgür, evrensel çerçevede düşünen ve sorumluluk yüklenebilen insanlar yaratmayı amaçladığını belirttik. “Düşünme” ve “düşünceli olma” kavramlarına filozofların görüşleri ile açıklık getirdik.

İnsanların felsefe miraslarını aktarmalarının, eleştirel ve çözümleyici düşüncenin önemini vurguladığımız söyleşimizde, felsefenin hayatımızın her anında etkili olması gereken bir yaşam biçimi olduğunu vurguladık.

Bu etkinliğimizde, ilgi ve desteği ile yanımızda olan okul yönetimimize, hazırlıklarımızda yardımcı olan Sosyal Bilimler Zümresi öğretmenlerimize ve paylaşımlarımıza ortak olan arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.