Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlayan milli birliği sağlama mücadelesi, Erzurum ve Sivas kongrelerinin ardından “27 Aralık” ta Ankara’da güçlendi. Mustafa Kemal, kurtuluş mücadelesi süreçlerinin Ankara’dan yönetilmesini sağladı.

Anadolu’nun her köşesine eşit mesafede olan Ankara, ulaşım ve haberleşme bakımından genel yönetim stratejisine uygundu. Bu karardan sonra Ankara’ya hareket eden Mustafa Kemal ve Temsil Heyeti üyeleri, 27 Aralık 1919’da Ankara’da coşkuyla karşılandı. Davullar çalındı, seğmenler gösterileri ile halkı coşturdu. Bağımsızlık mücadelesinde Mustafa Kemal’le omuz omuza bir destan yazılmak üzere gönüller birleşti. Büyük bir zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı’nın ardından “Türkiye Cumhuriyet” i Ankara’da doğdu.

Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları olarak bizler de, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 104. yılını okulumuzda kutladık. AL 10 A’dan Defne Naz Tosbat, FL 9 B’den Selin Yüce ve AL 9B’ den Nehir Deniz İğdir, 27 Aralık 1919 tarihinin Anadolu halkı için önemini anlattılar. Samsun’dan Ankara’ya bu zorlu yolculuğun, Kurtuluş Savaşı mücadelesinin zaferle sonuçlanmasında temel olduğunu vurgulayıp şiirlerle en derin duyguları yaşattılar.

Sevgili öğrencilerimize ve emek veren tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.