ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 96. YILINI KUTLADIK

Ankara, coğrafi konumu ve tarihteki yeri bakımından her zaman önemli olmuş şehrimizdir. Özellikle de bağımsızlık mücadelemizde yönetim merkezi olması, önemini bir kat daha artırmıştır.

Okul olarak bizler de 14 Ekim 2019 Pazartesi günü bayrak töreninde, bu önemli olayın 96. yıldönümünü kutladık. 7. sınıf öğrencilerimiz Nazlı Ceren AYDIN, Yüksel Kaan ŞEN, Alp Koca KAHYAOĞLU, Yiğit TÜRK ve müzik öğretmenlerimizden Aylin KÖRÜKLÜ’nün sunduğu programı coşkuyla izledik.

16 Mart 1920’de, İngilizlerin İstanbul’u işgal etmesi ile dağılan Meclisin Ankara’da toplanması kararını veren Atatürk, 23 Nisan 1920’de bu tarihi olayın gerçekleşmesini sağladı. İllerden gelen tüm temsilciler Ankara’da toplandı; şehir, hem milli iradenin hem de milli mücadelenin merkezi olarak Anadolu’nun umudu oldu. Mustafa Kemal Paşa, ülkeyi kurtarma çalışmalarını Anadolu’nun bu küçük kentinden sürdürdü. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın planları bu kentte hazırlandı.

Ankara, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışından Cumhuriyet’in ilanına kadar geçen süre içinde sayısız olaylara sahne oldu, Savaşın başarıya ulaşması için düzenli ordular kuruldu. Bu ordular İnönü’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da düşmanı bozguna uğrattı, kurtuluş mücadelesi zaferle sonuçlandı. Ardından ülkemiz için kalkınma ve yenileşme süreci başladı. 13 Ekim 1923 günü İsmet Paşa ve arkadaşlarının Ankara’nın başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa önerisi verdiler. Öneri mecliste oylandı, kabul edildi. Böylece Ankara yeni Türkiye Devleti’nin başkenti oldu,  daha sonra 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi.

O günlerden bugüne hükümet merkezi olarak ülkemizde ve uluslararasında saygın bir yer edinen Ankara, toprağında büyük Atatürk’ün anıtmezarını kucaklamış olmasıyla da Türk halkının gönlünde çok özel bir yere sahiptir.

Cumhuriyetimizle özdeşleşen çağdaş başkentimize yaraşır nesiller olmak dileği ile törenimiz sona erdi.