ANADOLU ve FEN LİSEMİZİN “ OXFORD BIG READ” BAŞARISI

“Oxford University Press Türkiye” tarafından, öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanabilmeleri ve İngilizce seviyelerini daha iyi bir düzeye getirebilmeleri için başlatılan “The Oxford Big Read” (Geniş Kapsamlı Okuma) yarışmasına Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi adına 11 arkadaşımız katıldı.  Üç arkadaşımız, 433 katılımcı arasından ilk 10’a girerek “Türkiye Finalisti” olmaya hak kazandılar.

Bu yıl 9.su düzenlenen ve Türkiye çapında gerçekleştirilen yarışmada, her sınıf düzeyi için ayrı kategorilerde projeler oluşturuldu ve projeler jüri tarafından değerlendirilmek üzere İstanbul’a gönderildi.

9.sınıf öğrencilerinin yarışma kategorisi, İngilizce bir hikâye kitabı okumak ve o hikâyedeki en beğendikleri sahneyi çizimlerle ve konuşma balonlarıyla yeniden canlandırmaktı

10.sınıf öğrencilerinin yarışma kategorisi ise okudukları hikâye ile ilgili bir gazete haberi hazırlamaktı. Her sınıftan en fazla 5 projenin katılabileceği yarışmada, arkadaşlarımız hem seçtikleri bölümü anlatan kısa bir hikâye yazdılar, çizim yaptılar hem de neden o bölümü seçtiklerini açıklayan bir paragraf yazarak gazete haberini hazırladılar. Ön hazırlık, tasarım ve tüm çalışmaların İngilizce olarak planlanıp uygulandığı ve okudukları İngilizce hikâyeyi bir ürüne dönüştürerek kalıcılığın sağlandığı proje yarışmasında arkadaşlarımız akademik anlamda da kendilerini geliştirme olanağı buldular.

Lise İngilizce öğretmenimiz Oya YÜKSEL tarafından yürütülen bu yarışmaya katılan her arkadaşımız katılım sertifikası almaya hak kazandı. İlk 10’a girerek, “Türkiye Finalisti” olan 3 arkadaşımız ise hem “Bölge Finalisti” sertifikası hem de isimlerinin yazılı olduğu “The Oxford Big Read” madalyası aldılar.

Arkadaşlarımıza sertifika ve madalyaları 22 Mart Cuma günü yapılan İstiklal Marşı töreninde Okul Müdürümüz Sayın Mehmet SAĞLAM tarafından takdim edildi. Yarışmaya katılan ve finalist olan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyor, öğretmenimize teşekkür ediyoruz.