96 YILDIR NESİLLER CUMHURİYET’LE AYDINLANIP YÜKSELİYOR, CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Laik ve demokratik ilkelerle beslenip gelişen, aydın gençlerle yücelen Cumhuriyet’imizin 96. yıl dönümünü; Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları olarak büyük bir ulusun çocukları olmanın gururuyla kutladık.

Egemenliği kayıtsız şartsız Türk ulusuna teslim ederek çağdaşlaşmanın önünü açan Ata’mızdan armağan, bu büyük Türk devrimi, ortaya koyduğu tam bağımsızlık, ulusal egemenlik ve bütünlük ilkeleriyle Anadolu insanının aydınlanmasına zemin hazırlamış ve bu bilincin yerleşmesini sağlamıştır. Bu bilince ulaşan ve bu değerleri tüm benliğinde hisseden ve birbirine kenetlenen Türk halkı, dört bir yandan kuşatılmışlık ve bir savaş ortamı içindeyken dahi yurdunu savunmayı, hayatta kalmaktan bile üstün tutmuştur. Bu süreçte adını bildiğimiz bilmediğimiz nice yurtsever, kurtuluş mücadelesinin her kademesinde eşsiz ve tarifsiz bir kahramana dönüşmüştür. Atatürk’ten aldığı ilhamla vicdanının sesiyle yükselen o kahramanlar en büyük eseri, yani Türkiye Cumhuriyeti’ni yaratmıştır.

Cumhuriyet Bayramımızın bu yılki kutlamasında kurtuluş tarihine adını altın harflerle yazdıran kahramanlara yer verdik. O eşsiz kahramanlar aracılığıyla, Atatürk ve silah arkadaşlarıyla omuz omuza yürüyen, vatanını, her şeyden üstün tutan ve tüm varlığıyla mücadele eden Türk insanı sembolize edilmekteydi. Anaokulumuzdan lisemize değin tüm öğrenci gruplarının katıldığı; halk oyunları, modern dans, şiirler ile koromuzun seslendirdiği şarkılar ve marşlar eşliğinde gerçekleştirdiğimiz törenimize Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet HABERAL, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Ali HABERAL, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Abdülkadir VAROĞLU, Üniversitemiz Genel Sekreteri Dr. Sayın Hayri ÖZTÜRK teşrifleriyle bizleri onurlandırdılar. Üniversitemiz Kurucusu Prof. Dr. Sayın Mehmet HABERAL, Cumhuriyet’in ilanının çağdaşlaşmanın kapısını açan en büyük devrim olduğunu ve Ulu Önder Atatürk’ün hedeflediği çağdaşlaşma ülküsünün yolunu çizdiğini; bu nedenle Türk ulusunun en büyük bayramını her zaman coşkuyla kutlamamız gerektiğini vurgulayan bir konuşma yaptı.  Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi Müdürümüz Sayın Mehmet SAĞLAM da konuşmasında; Atatürk’ün gerçek kurtuluşun, Cumhuriyet’le hayata geçirilen devrimlerin ışığında gerçekleştiğini, Cumhuriyet’le anlam kazanan tüm yeniliklere akıl ve sağduyunun eşliğinde her koşulda sahip çıkmamız gerektiğini ifade etti.

Ata’mızdan armağan 96 yıllık Cumhuriyet’imizin hiçbir baskıya yenilmeyecek, hiçbir dayatmanın altında ezilmeyecek bir gücü olduğunu dile getirdiğimiz törenimiz, söylediğimiz marşlar ve bayrak gösterisi ile izleyenlerin alkışları eşliğinde sona erdi.

Atatürk’ün ilke ve hedefleriyle donanmış nesiller olarak sağlam temellere dayanan Cumhuriyet’imizin nice 96 yıllara ulaşmasını diliyoruz.