20. BİLİM ŞENLİĞİMİZDE BİLİMİN IŞIĞIYLA AYDINLANAN PROJELERİMİZ GÖZ DOLDURDU

Okulumuzda, 04 Mayıs 2019 Cumartesi günü 20’ncisini gerçekleştirdiğimiz Bilim Şenliğimizde bilimle iç içe keyifli saatler yaşadık. Atatürk’ün “Türk milletinin yürümekte olduğu ilerleme ve uygarlık yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale pozitif bilimdir.” anlayışının temel alındığı şenliğimize; Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Abdülkadir VAROĞLU, Üniversitemiz Genel Sekreteri Dr. Sayın Hayri ÖZTÜRK, Kurucu Temsilcimiz ve Genel Müdürümüz Sayın Hilal ERDİNÇ, Ankara’nın seçkin üniversitelerinden çok değerli öğretim üyeleri, Okul Aile Birliklerimizin değerli üyeleri, yönetici ve öğretmenlerimiz ile değerli velilerimiz katıldılar.

Şenliğimiz; bilim, sanat ve uygarlığın gelişimini anlatan “tanıtım videosu” ile başladı. Açılış konuşmalarını yapan Genel Müdürümüz Sayın Hilal Erdinç, şenliğimizi onurlandıran değerli konuklarımıza teşekkür ettikten sonra “Her şey hayal etmekle başlar. İnsanoğlu uçmayı hayal etmiş ve uçak yapımına başlanmıştır. Denizin altında olmayı düşünmüş, denizaltılar geliştirilmiştir. Bu ve benzer gelişmeler hep birer deneyle, projeyle gelişmiş, şekillenmiş ve son halini almıştır. Bugün, bizleri bir araya getiren nedenlerin ortak paydasında da hiç şüphesiz Bilim Sevgisi yatıyor” dediler.

Ardından Gazi Üniversitesi, ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi ve Başkent Üniversitesinden; Doç. Dr. Sayın Salih ŞAHİN, Prof. Dr. Sayın Mehmet YILMAZ,      Doç. Dr. Sayın Sevi ÖZ, Doç. Dr. Sayın Filiz KALELİOĞLU, Doç. Dr. Sayın Ümmühan Bilgin TOPÇU, Doç. Dr. Sayın Tülay KUZU,  Yrd. Doç. Dr. Sayın Özge DALMANOĞLU,  Öğretim Gör. Dr. Sayın Gökhan ÖZTÜRK, Dr. Sayın Bahadır YILDIZ,  Öğretim Üyesi Dr. Sayın Önder ŞENSOY ve Dr. Sayın Halil İbrahim YILDIRIM tanıtılarak kendilerine Genel Müdürümüz tarafından günün anısına armağanlar takdim edildi.

Uluslararası vizyonu, insanlığa hizmetleriyle haklı gururumuz olan bilim insanı Üniversitemiz Kurucusu Prof. Dr. Sayın Mehmet HABERAL konuşmalarında; Atatürk ve şehitlerimizi her fırsatta anmamız gerektiğini belirterek “Göreviniz her koşulda ülkeyi korumak ve yüceltmektir. Atatürk’ün söylediği gibi “Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir”. sözünden hareketle asrın medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak için mazeret üretmeden çalışmalısınız”. ifadelerini kullandılar.

Daha sonra “Bilim ve sanat dünyasının ünlü isimlerinden çocuklara mektup var.” temalı drama gösterisi başladı. Graham Bell’den, Pisagor’dan, Barış Manço’dan, Âşık Veysel’den, Aziz Sancar’dan ve karaciğer naklinde bir duayen olan Üniversitemiz Kurucusu Prof. Dr. Sayın Mehmet HABERAL’dan öğrencilerimize ilham kaynağı mesajlar iletildi. Ulusumuzun çağdaş, bilim ve sanatla yücelmiş ülkeler arasında yer almasını sağlayan Büyük Önderimiz Atatürk, dramanın sonunda devleşirken, Atamızdan gelen mektup şenliğimize katılan herkesi duygulandırdı.

Açılış törenimizin ardından, proje ve poster sunumları için spor salonumuzda yer alan sergiye geçildi. Proje tabanlı öğrenmeye dayalı poster çalışmalarından eğlenceli bilim etkinliklerine, STEM projelerinden Abrakadabra deneylerine uzanan birbirinden farklı ve yaratıcı çalışmalar, jüri üyeleri ve değerli konuklarımız tarafından ilgiyle incelendi. Ortaokuldan Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Türkçe; Anadolu Lisesi ve Fen Lisesinden Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji), Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya, Felsefe) alanlarında toplam 99 poster çalışması öğrencilerimiz tarafından jüri üyelerine ve konuklara tanıtıldı. Ayrıca öğrencilerimizin tasarladığı ders materyalleri, uygulama ve deneyler “Eğlenceli Bilim Etkinlikleri” kapsamında ilkokul- ortaokul ve lise öğrencilerimiz tarafından konuklara sunuldu. Gün boyunca projeleri değerlendiren Jüri üyeleri, genç beyinlerin yaratıcılıklarına tanıklık ettiler.

Öğleden sonra saat 14.00’ da ödül törenine geçildi. Jüri Başkanımız Doç. Dr. Sayın Salih ŞAHİN yaptığı konuşmada şenliğimizde yer almaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Atatürk’ün izinde bilimden destek alarak geleceğe doğru ilerlememiz gerektiğini vurguladıktan sonra tüm çalışmalar için öğrencileri ve onları yetiştiren öğretmenleri kutladı.

Ritim Dans Grubunun gösterisiyle şenlenen ortam, jüri sonuçlarının açıklamasıyla yerini heyecana bıraktı. Jüri üyelerimiz dereceye giren öğrencileri kutlayarak başarılarını plaketlerle kalıcı kıldılar.

20’nci Bilim Şenliğimizi onurlandıran tüm konuklarımıza, araştırma ve çalışmalarıyla şenliğimizi anlamlandıran öğrenci ve öğretmenlerimize, değerli jüri üyelerimize ve tüm çalışmalarımızda bizi yüreklendiren Okul Müdürlerimiz ve Genel Müdürümüz Sayın Hilal ERDİNÇ’e teşekkür ederiz.