29 Nisan 2022 Cuma günü okulumuz Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi Bilim, Fen ve Teknoloji Kulubü ile Akıl Oyunları Kulubü öğrencileri olarak 1972 yılında Güdümlü Araçlar Teknolojisi ve Ölçüm Merkezi (GATÖM) adı ile kurulmuş, 1983 yılında Balistik Araştırma Enstitüsü (BAE), 1988 yılında ise Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) adını alan Kuruma gezi düzenledik.

Savunma teknolojilerinde Türkiye’yi bağımsız kılma ülküsüyle hizmet veren enstitüde öncelikle bizim için hazırlanan sunumu izledik. Sunumla enstitünün amaçları, Kurumsal yapının detayları, çalışan personelin eğitim durumu, iş ve staj olanaklarıyla AR-GE basamaklarının neler olduğu anlatıldı.

Çalışmalarında; Türk Silahlı Kuvvetleri ve ulusal savunma sanayii kuruluşlarının araştırma gereksinimlerini gözetme, TÜBİTAK’a yaraşır bir bilimsel araştırma ortamı yaratma, ulusal kaynakların elden geldiğince kullanılması konusunda yaratıcılığı özendirme ilkelerini göz önünde tutan Kurumun sergi salonunda bulunan SAGE üretimi mühimmatlarını tanıdıktan sonra mühimmatların üretildiği çeşitli altyapıları gezme fırsatı da bulduk.

Kurumda; Güdüm, Kontrol ve Navigasyon Teknolojileri, Uçuş Mekaniği ve Aerodinamik Tasarım, Yazılım, Modelleme ve Benzetim, Mekatronik, Yapısal Mekanik, Elektronik Tasarım, Platform Entegrasyonu, Enerjik Malzemeler, Piroteknik Sitemler, İleri Malzeme Teknolojileri, Harp Başlığı ve Tapa Teknolojileri, Sevk Sitemleri Teknolojileri, Çevresel Test Hizmetleri, Rüzgâr Tüneli Test Hizmetleri ve Harici Yük Çırpıntı Sertifikasyonu gibi pek çok uzmanlık alanında çalışan mühendis ve teknik personel ile tanıştık. Merak ettiğimiz konulara yönelik sorduğumuz sorulara aldığımız cevaplarla kariyer planlamamıza önemli bir katkı sağladık.

Ülkemizin güzide bir Kurumu olan TÜBİTAK SAGE’ye inceleme gezisi düzenleyen öğretmenlerimize, Kurumumuz yöneticilerine ve misafirperverlikleriyle gönlümüze yerleşen değerli TÜBİTAK SAGE personeline çok teşekkür ediyoruz.