27 Nisan 2022 Çarşamba akşamı saat 20.30’da, velilerimizle birlikte uzman konuğumuz Prof. Dr. Sayın Ferhunde Öktem’le bir araya geldik. Yönetici, öğretmen ve ebeveynler olarak çocuklarımızı daha sağlıklı yetiştirme konusunda uzmanımızın görüşlerinden yararlandık, paylaşımlarda bulunduk.

Çocukluk dönemindeki yaş evrelerinin özellikleri hakkında bilgi veren Sayın Öktem, her yaş grubunda farklı davranış biçimleri sergileneceğini örneklerle açıkladı, konuyu ilgili slaytlarla zenginleştirdi. Hangi yaş grubunda olursa olsun çocuğun gelişiminde “güven duygusu ve aidiyet kazanma, sevgiyi hissetme ve kendini gerçekleştirme” aşamalarının dikkatle tamamlanması gerektiğini vurguladı. Bu konuda ebeveynlerin aynı dili konuşmalarının önemine değinerek disiplinlinin de göz ardı edilmemesini belirtti.

Paylaşımlarına, çocukların kendi kanatları ile uçmaları için desteklenmeleri örneği ile devam eden konuğumuz, burada belirlenecek sınırların önemli olduğunu açıkladı. Mantıksal sınırların ancak “doğru örnek olunarak” belirleneceğinin de altını çizdi. Çocuğa, onaylanan ve onaylanmayan davranış biçimlerinin sonuçları ile açıklanması gerektiğini, sağlıklı geribildirim veren ebeveynlerin daha sağlıklı çocuklar yetiştirdiğini belirtti. Oyunun çocuk gelişimi üzerindeki olumlu etkilerini örnekleyerek kuralına uygun oynamayı öğrenen çocuğun yaşamında da olumlu ilişkiler kuracağına işaret etti.

Öz disipline sahip lider çocuklar yetiştirmenin önemi ile devam eden değerli konuğumuz, velilerimizin sorularını da cevapladı. Katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ederiz.