NEDİR BU KUANTUM FİZİĞİ?

Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi 9. ve 10. sınıf öğrencileri olarak; Fizik Öğretmenlerimiz Özlem ÖMÜR ÖZER ve Yılmaz KARTAL’ın düzenlediği ‘’Nedir Bu Kuantum Fiziği?’’ adlı söyleşiye katıldık. ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Bölümünden Sayın Dr. Ertan Sinan ŞAHİN’in kuantum fiziği ile ilgili paylaşımlarını büyük bir ilgi ile izledik.

Kuantum fiziği, atom ve atom altı seviyede madde ve enerjinin doğasını inceleyen modern fiziğin önemli bir koludur. 20 yy. başlarında makroskobik nesnelerin davranışını açıklayan klasik fizik yasalarının, böyle küçük boyutlarda aynı işlevi yapamadığı görülmüş ve 1900 yılında kuantum fiziği ile ilgili çalışmalar başlamıştır. Günümüzde de CERN’de yapılan deneyler ile kuantum fiziğinde yeni yeni buluşlar ortaya çıkmaktadır.

Sayın Dr. Ertan Sinan ŞAHİN, “Kuantum fiziği nedir, hangi konular üzerinde çalışır, hangi sorulara cevap veremez, kuantum fiziğinde çalışma yapan fizik bilim adamları kimlerdir?” konuları hakkında bizlere detaylı bilgi verirken “Zamanda yolculuk yapılabilir mi? Evrende kaç boyut vardır? Kara delikler nasıl oluşur? Evren nasıl genişler?” gibi merak ettiğimiz birçok soruya da yanıt alma şansını yakaladığımız keyifli saatler geçirdik.

Konu ile ilgili bilgi dağarcığımızı artırdığı keyifli sunumları için Sayın Dr. Ertan Sinan ŞAHİN’e teşekkür ederiz.